A német elnökség ultimátuma után változatlan a magyar és a lengyel álláspont, továbbra is blokkolja mindkét kormány az EU-s költségvetéseket. Szijjártó Péter szerint Brüsszelben a jogállamiságot a bevándorlók befogadásával hozzák összefüggésbe.
Csak a kormányhoz közeli médiumokat hívták meg arra a brüsszeli sajtótájékoztatóra, amelyet Szijjártó Péter tartott az uniós külügyminiszterek tárgyalását követően. Szijjártó jelezte, hogy a magyar–lengyel költségvetési blokkolással kapcsolatban egyeztetett lengyel kollégájával és álláspontjuk továbbra is változatlan:
Kitartunk egymás mellett és nem adunk teret semmifajta olyan szándék érvényesülésének, amely ezt az együttműködésünket meg akarná törni.
Mindez azért fontos, mert az unió soros elnökségét betöltő Németország felszólította a magyar és a lengyel kormányt, hogy legkésőbb kedden ismertessék egyértelmű álláspontjukat azzal kapcsolatban, továbbra is fenntartják-e az uniós hétéves költségvetés és a 750 milliárd eurós helyreállítási alap blokkolását. Amennyiben igen, akkor nélkülük és más formában folytatódik a tervezés és kifizetések előkészítése.
Mindkét országnak joga van vétót emelni és a konszenzushoz tovább kellene tárgyalni. Lehetne megoldást találni, csak nem kellene összekötni olyan dolgokat, amelyeknek nincs közük egymáshoz
– jelentette ki Szijjártó. Hozzátette: “Elkötelezett hívei vagyunk a jogállamiságnak, Magyarország vezetői sokat harcoltak a szabadságért és a demokráciáért.” Azt is mondta, hogy nem hihető és nem hiteles őket beállítani olyannak, mint akik nem hinnének a jogállamiságban. Ugyanakkor a jogállamisági feltételrendszer Szijjártó szerint a bevándorlással hozható közvetlen összefüggésbe.
Átlátunk a szitán, az európai uniós bürokraták a jogállamságot a migránsok befogadásával azonosítják
– mondta határozottan a külügyminiszter. Szijjártó Péter ennek igazolására az úgynevezett Cotunoui Egyezmény megújítására vonatkozó tárgyalásokat hozta fel. Ezt a megállapodást húsz éve kötötte az európai közösség 79 afrikai, latin-amerikai és karibi országgal, most esedékes a meghosszabbítása. Az egyezményben fontos szerepet szánnak a legális, munkavállalási célú migráció elősegítésének, de ugyanígy része többek között az illegális bevándorlás elleni közös küzdelem és az illegális bevándorlók visszaküldésére irányuló együttes erőfeszítések.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.