Egy szakértő szerint nagyobb a baj, mint amit a hivatalos adatok sugallnak abban az országban, ahol a választási eredményeket is meghamisították.
A belarusz rubel értéke több mint 30%-kal csökkent az év eleje óta az euróhoz képest. Ez nem kizárólag a tüntetések és a sztrájkok miatt következett be, hanem amiatt, hogy Oroszország felemelte az addig kedvezményes olajárat, mellyel Putyin támogatta Lukasenka rendszerét.
Ez csak az egyik oka Belarusz gazdasági gyengélkedésének, a másik a sztrájk, amelyet az ellenzék vezérei október végén hirdettek meg, és ott vannak a szankciók is, amelyeket szintén az elcsalt elnökválasztás után hirdettek meg a nyugati hatalmak.
"Az összeomlástól már csak pár lépés választja el az autokratikus rendszert, mely egyelőre erőszakkal tartja magát" – mondta a Deutsche Wellének Pavel Szlunkin, aki a European Council of Foreign Relations szakértője. A gazdasági miniszter ugyan kijelentette, hogy a sztrájkok nem okoztak jelentős károkat a belarusz gazdaságnak, de ez nem így van. Egy digitális kerekasztalon a közgazdászok rámutattak arra, hogy sok belarusz gyár raktárra termel – írja a portál.
10 milliárd dollár értékű árut termeltek Belarusz nagyüzemei tavaly, ebből 7 milliárd ment exportra. Ebből származott az állami költségvetés bevételeinek a 12%-a. Csakhogy a szankciók és a gyenge konjunktúra miatt most nem tudnak exportálni. A GDP 2,5%-a ezért a raktárakban pihen, vagyis nem hajt valódi hasznot.
Belarusz GDP-je 60 milliárd dollár, a valutatartaléka 9 milliárd. Ez két és fél hónapi importra elég. Az adósságtörlesztés évente 3 milliárd dollárt visz el. Egyedül Oroszországnak Belarusz 8 milliárd dollárral tartozik.
Moszkvában felmerült a gondolat: felvásárolják a belarusz nagyüzemeket az adósságok fejében. Csakhogy Putyin sem bízik Lukasenka rendszerének stabilitásában.
"A rendszer kimeríti a forrásait. A fegyveres erők tisztikara kifáradt a több hónapos tiltakozó mozgalom megfékezésében. Egyre nagyobb a bizalmatlanság Lukasenkaval szemben. Az egyensúlyozó mutatványa a Nyugat, illetve Oroszország és Kína között korábban beválhatott, de most már arról van szó, hogy távoznia kell, és felelnie a bűneiért" – nyilatkozta a Deutsche Wellének Katsarina Smatsina, a minszki stratégiai kutatóintézet szakértője.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.