Gazdaság hvg.hu 2020. november. 12. 09:38

A járvány előtti szint 99,5 százalékára tért vissza a magyar ipar, amikor megérkezett a második hullám

Az egy évvel korábbihoz képest 1 százalékkal esett vissza szeptemberben az ipari termelés, majdnem pontosan visszatért a válság előtti állapotra. Főleg az autóipar fellendülése magyarázza a kilábalást.

Idén szeptemberben a nyers adat szerint 2,2 százalékkal nőtt, a munkanaphatástól megtisztítva 1,0 százalékkal csökkent a magyar ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Az áprilisi mélyponthoz képest 61 százalékos a növekedés, a válság előtti utolsó hónapban, februárban mért szint 99,5 százalékára sikerült szeptemberre visszatérni.

2020 első kilenc hónapjában összesítve 9,2 százalékkal csökkent a magyar ipar teljesítménye 2019 január-szeptemberéhez képest.

Nem csak a válság okozott problémákat, már január-februárban is gyengébb számok érkeztek, utána viszont március-áprilisban a földbe állt az ipar jelentős része. Hogy a járvány második hulláma miként hat a gazdaságra, az a most kiadott, szeptemberi adatokon még nem igazán látszik.

Mindez azt jelenti, hogy a KSH nem változtatott a korábban kiadott első becslésén. Most azonban részletesen is közzétették a statisztikusok, hogyan áll össze a mutató.

A kilábalás fő oka az, hogy a járműgyártás teljesítménye 7,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Ezen belül a közúti gépjármű gyártásának volumene 5,8, a közúti jármű alkatrészeinek gyártásáé 8,8 százalékkal nőtt.

A számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában 6,0 százalékos növekedést mértek. A két legnagyobb alágazat közül a jelentősebb, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 27, az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 78 százalékkal bővült. A híradástechnikai berendezés gyártása viszont 75 százalékkal visszaesett.

Az élelmiszerek, italok és dohánytermékek termelése 2,1 százalékkal emelkedett. Csupán két alágazatban csökkent a termelés: a húsfeldolgozás, hústartósítás, húskészítmény gyártása 5,5 százalékkal esett vissza, az „egyéb élelmiszer” elnevezésű csoportban – ide tartozik az édesség és a készétel gyártása is – 6,5 százalékos volt a csökkenés.

Kéthavi csökkenés után a gyógyszergyártás kibocsátása szeptemberben 6,7 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál.

zöldhasú
Hirdetés