Gazdaság hvg.hu 2020. október. 28. 10:18

Az ország egyik végében 1100, a másikban 1900 forintos az órabér

Nőttek a fizikai órabérek, de még mindig óriási a különbség az egyes megyékben.

A harmadik negyedévben 1318 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez 11 százalékos növekedést jelent a tavalyi év hasonló időszakában tapasztalt 1184 forinthoz képest. A felsőbb kategóriákban jóval alacsonyabb ütemben változtak a bérek: több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2019 harmadik negyedévéhez képest 4 százalékos bérnövekedést tapasztaltak, szemben az egy évvel korábbi 7,5 százalékkal.

“Rendhagyó módon a második negyedév 1350 forintos szintjéhez képest néhány százalékos visszaesést mutatott a fizikai órabérek átlaga – közölte Hamrák Viktor, a Trenkwalder munkaerő-kölcsönzési üzletágvezetője. “Ezt az átmeneti csökkenést azonban ezúttal egy pozitív változás magyarázza: a harmadik negyedévben a tavaszi leépítéseket követően a legtöbb helyen megkezdődött a létszámok visszatöltése, és ismét növekedésnek indult az alacsonyabb beosztású és bérezésű, a korábbi elbocsátásokat leginkább megszenvedő betanított munkások aránya”.

A régió szerint lebontott statisztikák viszont azt mutatják, hogy továbbra is jelentős az eltérés az egyes régiókban tapasztalható bérszintek között.

Míg Észak-Magyarországon, az Észak-Alföldön, valamint a Dél-Dunántúlon 1100 és 1200 forint között mozgott az átlagórabér, a Dunántúl középső és északi részén 1600 forint körül alakult ez a mutató, Közép-Magyarországon pedig meghaladja az 1900 forintos szintet is.

Ezzel egy időben több mint 60 nemzetközi cég hazai leányvállalatánál dolgozó közel 500 középvezetőnek a béradatait is megvizsgálták. Az 500 és 800 ezer forint közötti havi bruttó fizetési sávban dolgozó alkalmazottak esetében az éves béremelkedés mértéke alig érte el a 4 százalékot – közölték.

“A középvezetők körében bizonyos szektorokban (ilyenek például a turisztika, a vendéglátás, vagy a rendezvényszervezés) komoly mértékű elbocsátások voltak az elmúlt fél évben, így jelentősen visszaesett a béremelési nyomás” – mondta Gerendy Zoltán, a BDO Magyarország ügyvezető partnere. “A kedvezőbb bérezés helyett ebben az időszakban a biztonságos munkahely vált a fő prioritássá még a kevésbé veszélyeztetett szektorokban is (ilyenek például a szolgáltató központok, az SSC-k)”. A harmadik negyedév végére azonban bizonyos szegmensekben újra nő az igény a megfelelő képzettségű és tapasztalatú középvezetők iránt. Ennek hatására a munkaerő-megtartás ismét fontos szemponttá válhat, ami a következő negyedévekben felgyorsíthatja a béremelések ütemét – áll a felmérést összegző közleményben.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?