Minden jel arra mutat, hogy az újonnan megállapított nyugdíjak kezdenek elszakadni a korábbiaktól.
A 2017 és 2020 között a teljes havi ellátás átlagos összege 15,6 százalékkal emelkedett – állapítja meg az Állami Számvevőszék nyugdíjakkal kapcsolatos jelentése. Mindez forintban azt jelenti, hogy miközben 2017 elején 112 005 forintot fizettek ki átlagosan, addig 2020. januárjában 129 444 forintot.
Igen ám, de az mfor.hu számításai szerint, ha az azóta bejelentett emeléseket nézzük (2017. november: 0,8 százalék; 2018. január: 3 százalék; 2019. január: 2,7 százalék; 2019. november: 0,7 százalék; 2020. január: 2,8 százalék) akkor elvileg ennél kisebb összegnek, 123 631 forintnak kellett volna kijönnie. Az 5813 forint különbség a lap szerint azzal magyarázható, hogy az újonnan megállapított nyugdíjak összege magasabb, mint a korábbiak. Ennek oka egyszerű: az elmúlt időszakban masszív béremelési hullám söpört végig az országon, ami jobb helyzetbe hozta a most nyugdíjba vonulókat, mert a járandóságuk kiszámításakor magasabb béralapról indulhattak, mint az aktív éveiket korábban befejezők.
A lap még egy érdekességet kiszúrt: eszerint a korábbi trendekkel ellentétben csökkent a nyugdíjellátásban részesülők száma. Persze ez nem azt jelenti, hogy megfordult a demográfiai trend, mindössze annyit, hogy most érvényesül a nyugdíjkorhatár szakaszos emelésének hatása, így ennek kimúltával ismét növekedni fog a nyugdíjasok aránya a lakosságon belül.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.