Szűk négy hónappal a határidő előtt elmérgesedett a viszony a tárgyalófelek között.
Brüsszelben jogi lépéseket fontolgatnak, miután a britek – a nemzetközi jogot tudatosan megsértve – olyan elképzeléseket terjesztettek elő, melyek elfogadhatatlanok az Európai Unió számára, mivel újra akarják tárgyalni a kilépési szerződést. Az angol font árfolyama csökkent a hírre, hiszen egyre nagyobb esély van arra, hogy az Egyesült Királyság emiatt megegyezés nélkül távozik az EU belső piacáról – állapítja meg a Bloomberg.
Maros Sefcovic, az Európai Bizottság alelnöke csütörtökön Londonban találkozik Michael Gove brit miniszterrel, hogy tisztázza a helyzetet. Jelen lesz a két Brexit-főtárgyaló, Michel Barnier és David Frost is.
Ezt megelőzően Brüsszel az EU–brit vegyes bizottság azonnali összehívását javasolta – hangsúlyozta Maros Sefcovic. A bizottság alelnöke szeretné hallani, hogy a londoni kormány mégis milyen alapon sérti meg a nemzetközi jogot? Maros Sefcovic alelnök újságíróknak elmondta: azonnal felhívta Michael Gove-t és közölte vele, hogy a kilépési szerződés újratárgyalásáról szó sem lehet. Annak minden egyes megállapodását be kell tartani!
Ursula von der Leyen is üzent a Twitteren: pacta sunt servanda!, vagyis a szerződést be kell tartani – írta a bizottság elnöke.
Very concerned about announcements from the British government on its intentions to breach the Withdrawal Agreement. This would break international law and undermines trust. Pacta sunt servanda = the foundation of prosperous future relations.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) September 9, 2020
1000 milliárd dolláról van szó. Körülbelül ennyi a kereskedelmi forgalom egy évben az Európai Unió és Nagy-Britannia között. Ha nem lesz új egyezmény, akkor 2021-től kezdve mindez rendezetlen lesz – ráadásul a Covid-19-válság kellős közepén.
Ezért Brüsszelben a szakértők szorgosan tanulmányozzák a London által most benyújtott belső piaci törvényt, amely a londoni kormány szerint is sérti a nemzetközi jogot. A kilépési egyezmény ugyanis tartalmazza azt a mechanizmust, amely a jogi kereteket biztosíthatja a későbbi kereskedelmi viták során az EU és az Egyesült Királyság között. Grant Shapps brit közlekedési miniszter szerint viszont az EU eltúlozza a problémát. "Azt hiszem, hogy a törvénytervezet szélsőséges értelmezése teljesen helytelen!" – mondta a brit miniszter a BBC rádiónak.
Arról, hogy milyen pontokon módosítaná – vagy ahogy Londonban fogalmaznak, pontosítaná – a Brexit-megállapodást Boris Johnson kormánya, ebben a cikkben írtunk bővebben:
Felrúgnák a britek a Brexit-megállapodást, újrakezdődhet a cirkusz
Eddig is elég zavaros állóvízbe dobott követ a brit kormány azzal, hogy a Brexit-tárgyalások keddi fordulója előtt kiderült: gyakorlatilag felülírnák a nagy nehezen összehozott kilépési megállapodást. Az EU fenyegetése csak hab a tortán.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.