Gazdaság Lengyel Miklós 2020. szeptember. 10. 12:25

Az EU perrel fenyegette meg a briteket

Szűk négy hónappal a határidő előtt elmérgesedett a viszony a tárgyalófelek között.

Brüsszelben jogi lépéseket fontolgatnak, miután a britek – a nemzetközi jogot tudatosan megsértve – olyan elképzeléseket terjesztettek elő, melyek elfogadhatatlanok az Európai Unió számára, mivel újra akarják tárgyalni a kilépési szerződést. Az angol font árfolyama csökkent a hírre, hiszen egyre nagyobb esély van arra, hogy az Egyesült Királyság emiatt megegyezés nélkül távozik az EU belső piacáról – állapítja meg a Bloomberg.

Maros Sefcovic, az Európai Bizottság alelnöke csütörtökön Londonban találkozik Michael Gove brit miniszterrel, hogy tisztázza a helyzetet. Jelen lesz a két Brexit-főtárgyaló, Michel Barnier és David Frost is.

Ezt megelőzően Brüsszel az EU–brit vegyes bizottság azonnali összehívását javasolta – hangsúlyozta Maros Sefcovic. A bizottság alelnöke szeretné hallani, hogy a londoni kormány mégis milyen alapon sérti meg a nemzetközi jogot? Maros Sefcovic alelnök újságíróknak elmondta: azonnal felhívta Michael Gove-t és közölte vele, hogy a kilépési szerződés újratárgyalásáról szó sem lehet. Annak minden egyes megállapodását be kell tartani!

Ursula von der Leyen is üzent a Twitteren: pacta sunt servanda!, vagyis a szerződést be kell tartani – írta a bizottság elnöke.

1000 milliárd dolláról van szó. Körülbelül ennyi a kereskedelmi forgalom egy évben az Európai Unió és Nagy-Britannia között. Ha nem lesz új egyezmény, akkor 2021-től kezdve mindez rendezetlen lesz – ráadásul a Covid-19-válság kellős közepén.

Ezért Brüsszelben a szakértők szorgosan tanulmányozzák a London által most benyújtott belső piaci törvényt, amely a londoni kormány szerint is sérti a nemzetközi jogot. A kilépési egyezmény ugyanis tartalmazza azt a mechanizmust, amely a jogi kereteket biztosíthatja a későbbi kereskedelmi viták során az EU és az Egyesült Királyság között. Grant Shapps brit közlekedési miniszter szerint viszont az EU eltúlozza a problémát. "Azt hiszem, hogy a törvénytervezet szélsőséges értelmezése teljesen helytelen!" – mondta a brit miniszter a BBC rádiónak.

Arról, hogy milyen pontokon módosítaná – vagy ahogy Londonban fogalmaznak, pontosítaná – a Brexit-megállapodást Boris Johnson kormánya, ebben a cikkben írtunk bővebben:

Felrúgnák a britek a Brexit-megállapodást, újrakezdődhet a cirkusz

Eddig is elég zavaros állóvízbe dobott követ a brit kormány azzal, hogy a Brexit-tárgyalások keddi fordulója előtt kiderült: gyakorlatilag felülírnák a nagy nehezen összehozott kilépési megállapodást. Az EU fenyegetése csak hab a tortán.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.