A kormány elköteleződött amellett, hogy amerikai levegő-levegő rakétákkal szerelt norvég légvédelmi rendszert szerez be. Épp akkor, amikor az amerikai külügyminiszter látványosan mellőzte Magyarországot kelet-európai körútjából.
Magyarország eddigi legnagyobb védelmi beszerzési szerződését köti meg az Egyesült Államokkal – jelentette be David Cornstein amerikai nagykövet (képünkön) és Benkő Tibor honvédelmi miniszter.
A mintegy egymilliárd dolláros beszerzésről szóló szándéknyilatkozat értelmében a Magyar Honvédség elfogadja az Egyesült Államok ajánlatát, és a továbbfejlesztett föld-levegő rakéta rendszer (National Advance Surface-to-Air System - NASAMS) szükséges komponenseit az amerikai Foreign Military Sales programon keresztül szerzi be, legkésőbb 2020. szeptember 30-ig – olvasható az MTI tudósításában.
A követségi közlemény szerint Magyarország az amerikai Raytheon Technologies cég által gyártott AMRAAM (Fejlett Középhatótávolságú Levegő-Levegő) rakéták beszerzése mellett köteleződött el.
Talán véletlen egybeesés, de a bejelentés idején épp közép-európai diplomáciai körúton jár Mike Pompeo amerikai külügyminiszter, aki útja során Csehországba, Ausztriába, Szlovéniába és Lengyelországba is ellátogat. Pompeo állítólag egyeztet is a felsorolt országok külügyminisztereivel, illetve miniszterelnökeivel. A menetrendben Magyarország nem szerepel. A Balkan Insight értesülései szerint, ez azért történhetett meg, mert Magyarország túl szívélyes kapcsolatokat tart fenn Kínával, és nem igazán figyelt oda az amerikaiak figyelmeztetésére, amikor azok közölték: a Huaweijel együttműködve túl kockázatos az 5G-hálózat kiépítése.
Már egy ideje pletykálták, és voltak arra utaló jelek, hogy az épp jelentős haderőfejlesztést végrehajtó magyar kormány az amerikai rakétákkal szerelt NASAMS rendszert szerezné be, hivatalos elköteleződés azonban nem volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.