Az előző előrejelzéshez képest nagyobb keresletcsökkenést vár az OPEC. Arra számítanak, a kereslet 2021-ben már nőni fog, de nem éri el a 2019-es szintet.
Az idén 9 százalékkal csökken a világ olajkereslete, de jövőre már 7,7 százalékkal növekszik a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) augusztus havi olajpiaci jelentése alapján. Havi rendszeres piaci előrejelzésében az OPEC napi 90,6 millió hordós globális olajkeresletet vetít előre az idei évre, napi 9,1 millió hordóval kevesebbet a tavalyinál.
Az előző havi prognózisában a tavalyihoz képest napi 8,95 millió hordós keresletcsökkenést jelzett előre az idei évre az OPEC.
Az olajfelhasználás jövőre napi 7 millió hordóval napi 97,6 millió hordóra emelkedik. Az OPEC az előző havi prognózisában is a felhasználás napi 7 millió hordós növekedését jelezte előre 2021-re.
Az OPEC olajtermelése júliusban az előző havihoz képest napi 980 ezer hordóval napi 23,17 millió hordóra emelkedett. Az OPEC részesedése a világtermelésből így 0,7 százalékponttal 26,1 százalékra emelkedett. Az OPEC olajkosarának átlagára júliusban hordónként 43,42 dollár volt, 6,37 dollárral magasabb az előző havi 37,05 dollárnál. Tavaly júliusban 39,85 dolláron állt az OPEC olajkosarának az ára.
Az OPEC előrejelzése szerint az idén a világgazdaság 4 százalékos zsugorodására lehet számítani, ami jövőre 4,7 százalékos növekedésbe fordul. Az OECD tagországok bruttó hazai terméke az idén 6,2 százalékkal csökken, jövőre 4 százalékkal emelkedik. Az Egyesült Államok GDP-je az idén 5,3 százalékkal csökken, jövőre 4,1 százalékkal emelkedik. Az euróövezetben a GDP-csökkenés 8 százalék lesz az idén, jövőre pedig 4,3 százalék lehet a növekedés. Kína GDP-je az idén 1,8 százalékkal, jövőre 6,9 százalékkal nő.
Az OPEC előrejelzésében azzal a feltételezéssel élt, hogy a koronavírus-válság következményeit már világszerte mindenhol sikerült ellenőrzés alá vonni, és "nagyobb zavarokra" már nem fog sor kerülni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.