Donald Trump elnöki rendeletekkel próbálja talpra állítani a koronavírus-járvány által megtépázott amerikai gazdaságot, miután a kongresszussal folytatott párbeszéd félbeszakadt. A rendeletek hatása kétséges, az elnök gazdaságpolitikai jogköre erősen korlátozott, így intézkedéseit minden bizonnyal jogi úton fogják megtámadni.
A BBC beszámolója szerint Trump – aki egy golfpályán írta alá a dokumentumokat – egyebek mellett a munkanélküliek és a diákok helyzetét kívánja javítani, s e mellett csökkentette a jövedelmeket terhelő adók egy részét is.
Joe Biden, Trump demokrata párti elnökválasztási vetélytársa szerint a rendeletek elégtelenek, azok félig kész intézkedéseket tartalmaznak. Egyelőre nem tudni, hogy az elnöki rendeletek aláírása azt jelenti-e, hogy végleg megszakadnak a demokraták és a republikánusok közötti tárgyalások arról, miként lehetne felélénkíteni a komoly munkanélküliséggel és termelés visszaeséssel küszködő gazdaságot. Trump egyebek mellett közölte, hogy a most aláírt egyik rendelet értelmében a munkanélküliek további heti 400 dollárt támogatást kapnak. Ez viszont kevesebb, mint az a hatszáz dollár, amit a július 31-én lejárt korábbi támogatási csomag adott az állásukat elvesztett amerikaiak millióinak.
Trump abban is változtatott, hogy míg korábban az állásnélküliek támogatását a szövetségi költségvetésből fedezték, a jövőben 25 százalékot az egyes tagállamoknak kell állniuk. A tagállamok büdzséjét viszont jelentősen megterhelte a járvány elleni védekezés, így több helyen aligha tudják állni a fizetései kötelezettségeket, így a munkanélkülieknek szóló támogatás a valóságban inkább 300 dollár lesz.
Az elnökválasztás közeledtével a segélycsomagok egyre inkább a politikai vita áldozatává válnak. A demokrata párti többségű képviselőház például megszavazott egy 3500 milliárd dolláros segélycsomagot, amit viszont leszavaztak a republikánus többségű szenátusban. Az USA-ban már több mint ötmillió embert fertőzött meg a koronavírus és a halottak száma meghaladja a 160 ezret.
Közben egyre több jel utal arra, hogy a novemberi elnökválasztás megoldhatatlannak tűnő nehézségek elé állítja az országot: lehetetlennek tűnik a fertőzésbiztos szavazóhelységek kialakítása, és a szakértők szerint a posta sem képes hatékonyan lebonyolítani a levélben való szavazást. Trump néhány nappal ezelőtt a vokolás elhalasztását szorgalmazta, ám ehhez a demokraták és a republikánusopk alkujára lenne szükség.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.