A nyugdíjak reálértéke is csökkent a tavalyihoz képest.
Három százalék alá csökkent az infláció júniusban: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) most közölt adatai alapján éves alapon átlagosan 2,9 százalékos volt a drágulás. Az átlag persze nagy szórást takar:
az élelmiszerek ára majdnem háromszor gyorsabb ütemben nőtt, éves alapon 7,8 százalékkal.
Ezen belül a párizsi, kolbász 20,5, az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, déligyümölcs) 18,1, a sertéshús 17, a cukor 14,2, a száraz húsáruk 10,8 százalékkal lettek drágábbak. Tíz százalékot meghaladó mértékben (11,1 százalék) emelkedett a dohányáruk ára is. Nagyban módosítja azonban a képet az üzemanyagok jelentős áresése, ennél a kategóriánál 11,6 százalékos áresést mértek tavaly júniushoz képest.
A maginfláció, vagyis az egyedi hatásoktól szűrt infláció 4 százalékos volt, a nyugdíjas vásárlói kosárnál 3,6 százalékos – vagyis az átlagosnál magasabb – drágulást mért a KSH. Ez magasabb az idei – 2,8 százalékos – nyugdíjemelésnél is, vagyis a nyugdíjak reálértéke a tavalyi alatt van.
Az előző hónaphoz képest 0,4 százalékkal nőttek az árak, ezen belül jó hír, hogy az élelmiszerek 0,6 százalékkal lettek olcsóbbak. Az idényáras élelmiszereknél 3,2 százalékkal estek vissza az árak, de a párizsi, kolbász kategóriában és a baromfihúsnál is áresést mértek (1,4, illetve 1,3 százalék). Havi alapon jelentősen nőttek viszont az üzemanyagárak: az olajárak emelkedése miatt 9,3 százalékos volt a drágulás.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.