Gazdaság hvg.hu 2020. június. 26. 09:27

„Mr. Oroszország” egyengeti Orbánék német kapcsolatait több százmillióért

A jó orosz kapcsolatokkal is rendelkező Klaus Mangold német üzletember ad tanácsokat a magyar kormánynak németországi gazdasági ügyekben. Csak az elmúlt másfél évben 380 millió forint értékben kötöttek a cégével szerződéseket.

A kormány számára a német autóipar, illetve a német gazdasági kapcsolatok annyira fontosak, hogy ezek egyengetésére egy külön tanácsadót is alkalmaznak. Nem kellett sokat keresgélniük, hogy megtalálják a megfelelő embert erre, azt a Klaus Mangold német üzletembert bízták meg, aki korábban a paksi bővítés uniós elfogadtatásában is segítette a magyar kormányt – írja a Direkt36.

Mindez az oknyomozó portál által közérdekű adatigényléssel kikért tanácsadói szerződésekből derült ki, amelyeket az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a német üzletember Mangold Consulting nevű cégével kötött az elmúlt másfél évben. A lap megjegyezte, hogy online elérhető német cégadatbázisok korlátozott információkat tartalmaznak a vállalkozás tulajdonosi szerkezetéről, német médiumok szerint azonban a vállalkozás Mangoldé, amelyet tanácsadói szolgáltatások nyújtására hozott létre, kifejezetten a közép-kelet-európai piacra fókuszálva.

Verseny nem volt a megbízásokért, a céggel kötött hét szerződés összértéke 380 millió forint.

A tender elmaradását az ITM azzal indokolta, hogy a jogszabályok megengedik a minisztérium alaptevékenységével kapcsolatos tanácsadás esetén annak mellőzését.

Mangoldot Mr. Oroszországnak (Mr. Russland) is hívják, olyannyira bejáratos a Kremlbe, a magyar kormánynak 2013 óta ad tanácsokat, eleinte jellemzően orosz ügyekben segítette a kormányt.

A cikk szerint a Lázár János vezette Miniszterelnökség 2017 július és 2018 május közötti időszakra bruttó 650 ezer euró (akkori árfolyamon 201 millió forint) értékben szerződött Mangold cégeivel. A tanácsadó uniós költségvetéssel, energiapolitikával, digitalizációval, elektromos autók elterjedésével összefüggő kérdésekben segítette a magyar kormányt.

Miután a 2018-as választások követően Lázár kiesett a kormányból, az ipar- és az energiaügyekért is felelős Palkovics László innovációs és technológiai miniszterhez került a Mangolddal való kapcsolattartás.

A kikért szerződések szerint a Mangold Consulting háttérelemzéseket és háttérszámításokat készített az ITM-nek a német–magyar gazdasági együttműködésről, „különös tekintettel a németországi ipar magyarországi jelenlétére”, de a minisztérium szintén Mangold kapcsolatrendszerére számít abban is, hogy a Magyarország jövőre hangsúlyosabban tudjon megjelenni a világ egyik legnagyobb, Németoroszágban rendezett ipari vásárán, a Hannover Kiállításon.

A lobbista idehaza 2016-ban került az érdeklődés középpontjába, miután kiderült, hogy Klaus Oettinger volt uniós biztos az ő magángépével érkezett Budapestre hivatalos tárgyalásaira. Az Együtt akkori európai parlamenti képviselőjének, Jávor Benedeknek a kérdésére végül is elismerték a közös utat. A biztos azzal mentegetőzött, hogy a magyar kormány állta a költségeit.

A sajtóban azt valószínűsítették, hogy Mangold és Oettinger is közreműködött abban, hogy az Európai Unió ne akadályozza meg az orosz beruházásban megvalósuló atomerőmű-bővítést Magyarországon. Oettinger tagadta, hogy a budapesti útján Paksról tárgyalt volna Orbánnal, és azt állította, hogy a repülőutat a magyar kormány fizette.

zöldhasú
Hirdetés