Az eddig vártnál jóval nagyobb recessziót vár a Nemzetközi Valutaalap a most kiadott világgazdasági prognózisában. A nagy gazdaságok közül egyedül Kína úszhatja meg annyival, hogy lassulva, de növekszik a GDP-je.
A koronavírus-járvány gazdasági hatása az eddig becsültnél is rosszabb lehet, ezért még tovább rontotta világgazdasági prognózisát a Nemzetközi Valutaalap (IMF).
Az indoklás szerint a koronavírus-járvány az idei első félévben a korábban gondoltnál jóval nagyobb csapást mért a világgazdasági aktivitásra, és ennek elhúzódó hatása a talpraállást is vontatottabbá teszi majd.
A globális gazdaság a 2019-es 2,9 százalékos növekedés után az idén 4,9 százalékos GDP-csökkenésbe fordul az IMF szerint, majd jövőre ismét növekedésbe vált át – akkor 5,4 százalékos lesz a fellendülés. Vagyis 2021 végére 0,2 százalékkal áll majd a világ a 2019 végi szint fölött.
Ez azt jelenti, hogy az áprilisban kiadott előrejelzésnél erre az évre 1,9, 2021-re 0,4 százalékponttal gyengébb teljesítményt vár a szervezet.
A részletes számokból az is kiderül, hogy a fejlett országokban lehet nagyobb a visszaesés, a kevésbé gazdagok könnyebben megúszhatják a járványt.
- Az Egyesült Államok 8,0 százalékos GDP-csökkenésre számíthat az idén, majd 4,5 százalékos növekedés jöhet jövőre.
- Az euróövezetben ebben az évben 10,2 százalékos lehet a visszaesés, amit 6,0 százalékos növekedés követhet 2021-ben.
- Németországban 7,8 százalékos lehet az idei recesszió, majd 5,4 százalékos a 2021-es növekedés.
- Nagyot rontott az IMF az olasz, a francia és a spanyol gazdaságok kilátásain. Az olasz és a spanyol gazdaság az idén 12,8 százalékkal csökken, jövőre pedig 6,3 százalékkal nő, a francia pedig idén 12,5 százalékkal esik vissza, 2021-ben 7,3 százalékkal emelkedik.
- Kína nem zuhan recesszióba: 1,0 százalékos GDP-növekedést érhet el az idén az előrejelzés szerint, jövőre pedig már 8,2 százalékos lehet a növekedés.
Az IMF szerint idén az olajár 41,1 százalékkal zuhan a tavalyihoz képest, jövőre pedig csak 3,8 százalékkal emelkedik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.