Gazdaság Lengyel Miklós 2020. április. 09. 17:15

Nyakunkon a globális recesszió – állítják közgazdászok

A kérdés az, mikor jön el és milyen lesz a kilábalás – ebben nincs egyetértés.

A globális recesszió már márciusban megkezdődött – állapította meg a Bloomberg, miután összegezte a globális GDP-adatokat az év első negyedében. A világkereskedelem még ennél is elkeserítőbb számokat produkált, miután a határok lezárása drámai mértékben visszavetette a nemzetközi forgalmat. Németországban 38%-kal kevesebb új autót regisztráltak az év első két hónapjában, az USA külkereskedelme március első két hetében a tavalyinak csak a felét tette ki – írja a Bloomberg arra utalva, hogy a válság már a járványt megelőzően is jelentkezett az Egyesült Államokban és Európában. Épp ezért Kenneth S. Rogoff, a Harvard egyetem professzora, aki könyveket is írt a pénzügyi válságokról, valóságos katasztrófaforgatókönyvet vázol fel a New York Timesban. "A globális gazdaságnak nem volt ilyen mélyrepülése több mint száz éve. Most minden attól függ, hogy meddig tart a válság. Ha elhúzódik, akkor ez lesz minden eddigi pénzügyi válság legnagyobbika."

A forgatókönyv különösen kedvezőtlen a fejlődő országok számára, ahol leértékelődik a saját pénz. Ezért a lakosságnak egyre többet kellene fizetnie az importárukért, pontosan amikor megroppant a pénzügyi helyzet, mert az emberek tömegesen veszítik el az állásukat.

Van persze pozitív forgatókönyv is: a válság rövid ideig tart, és utána megkezdődik a felívelés, válaszul az óriási a kielégítetlen keresletre. Ennek az álláspontnak vannak hívei a Wall Streeten, de még inkább Pekingben.

Az amerikaiak a múltba, a kínaiak a jövőbe néznek

Pekingben az idén 5%-os növekedéssel számolnak annak ellenére, hogy jelenleg mínuszban vannak, hiszen a koronavírus-válság Vuhan januári lezárásával mutatta meg kristálytisztán a várható gazdasági következményeket. A pekingi Global Times szerint az idén tervezett 6%-os növekedést egy százalékkal csökkentik, de megpróbálják elérni az 5%-ot. Kína így újra a globális gazdaság motorja lehet, éppúgy mint 2008 után.

Sokan kételkednek a kínaiak optimizmusában. Nouriel Roubini, aki megjósolta azt, hogy a koronavírus globális gazdasági válságot okoz, nem hiszi, hogy a teljesen leállt kínai gazdaságot olyan tempóban lehet újraindítani, mint ahogy azt Pekingben szeretnék. Nemcsak azért, mert a gazdaság újraindítás felidézheti a járvány második menetét Kínában, hanem azért is, mert a kínaiak exportpiacai rohamtempóban szűnnek meg. Tisztában vannak ezzel Pekingben is, ezért csak olyan cégek igényelhetnek állami újrakezdési támogatást, melyeknek biztos rendelésállományuk van.

A vírus válság lélektani sokkot okozott

Az emberiség többsége, több mint négymilliárd ember jelenleg is valamiféle karanténban vagy elzártságban él. A gazdaság szinte mindenütt leállt, és senki sem tudja, hogy mikor lehet újraindítani. Mindez megváltoztatja a lélektani feltételeket – hangsúlyozza a londoni TS Lombard elemző cég vezető közgazdásza. Charles Dumas szerint nem áll vissza a korábbi lélektani állapot. "Az emberek igazi sokkot kaptak. A felépülés nagyon lassú lesz. Egyes befektetői szokások megváltoznak, ha nem is véglegesen, de jó sok időre."

Mire utal a londoni elemző? A harmincas évek nagy válságára, amikor az emberek döntő többsége hitelképtelenné vált, és a pénzét biztos befektetésekben tartotta. Nem vitte a tőzsdére. Nem kockáztatott. Enélkül viszont csak nagyon lassan indult be a gazdasági élet az Egyesült Államokban és Európában.

Nem mindenki ilyen pesszimista: "Ez csak ideiglenes válság. Megnyomtuk a szünet gombot. Leállt a gazdaság. De ha megnyomjuk a start gombot, akkor minden újraindul." Ezt állítja Marie Owens Thomsen, az Indosuez vagyonkezelő vezető közgazdásza Genfben, ahonnan a New York Timesnak nyilatkozott.

zöldhasú
Hirdetés