Gazdaság Lengyel Miklós 2020. június. 24. 12:55

Az államcsőd szélére került márciusban Nagy-Britannia

Erről beszélt egy interjúban a brit jegybank kormányzója, aki épp akkor került a szervezet élére, amikor beütött az elmúlt évtizedek legdurvább válsága.

"Nagy-Britannia a fizetésképtelenség határán állt!" Ezt nem más állítja, mint a Bank of England kormányzója, aki a Sky News-nak arról beszélt: márciusban hajszál híján oda jutott Boris Johnson kormánya, hogy rövid távon képtelen lett volna finanszírozni a kiadásait. Ekkor lépett a Bank of England, a mely a mennyiségi lazítás (QE) segítségével megoldotta a problémát. Olyannyira, hogy Nagy-Britannia májusban már negatív kamatra kapott hitelt!

"Nagyon közel jutottunk ahhoz, hogy a legfontosabb pénzpiacok leolvadjanak" – mondja most Andrew Bailey arról a helyzetről, mely kialakult. Miért? Mert a befektetők attól tartottak, hogy a Covid-19 világjárvány és az ezt követő gazdasági válság rosszabb lesz mint a harmincas években. Ezért tömegesen adták el a brit kincstárjegyeket is, különösen a tízéves államkötvényeket, hogy készpénzhez jussanak. Emiatt Boris Johnson kormánya csak nagyon nehezen jutott hitelhez.

Andrew Bailey március 16-án vette át a Bank of England irányítását, és azonnal látta, hogy nagy baj van. Ezért a Bank of England két villámgyors kamatcsökkentést hajtott végre: ennek eredményeképp a kamatláb a mélypontra került a bank 326 éves történetében.

Újabb 100 milliárd font

A QE keretében ekkora összeggel egészítette ki a múlt héten a Bank of England az államkötvény vásárlásra ösztönző csomagját, melynek értéke így elérte a 745 milliárd fontot. Ez csillagászati összeg. De meddig tarthat mindez? Nem sokáig. Andrew Bailey kormányzó a Bloombergben jelezte, hogy hamarosan fordulat várható: lassan vége a lazításnak, és utána kamatemelés várható a Bank of England-től, mely márciusban a fizetésképtelenségtől mentette meg Nagy-Britanniát.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.