Hosszú Facebook-posztban ment neki a főpolgármester a kormánynak.
Hosszú évtizedek óta igaz, hogy a kormányok előszeretettel tekintek úgy Budapestre, mint afféle fejőstehénre. Sikerült is ezt a „fejőstehenet” az elmúlt években csontsoványra éheztetni. De vágóhídra most először akarják küldeni
- ezzel a felütéssel kezdte Karácsony Gergely hosszú Facebook-posztját, amelyben a főváros pénzügyi helyzetéről írt. A főpolgármester szerint pontosítani kell a miniszterelnök és a pénzügyi államtitkár szavait, „csúsztatások és konkrét hazugságok helyett tényszerűen” kell beszélni az anyagiakról.
Mint írta, 30 év óta most először fordul elő, hogy nem az állam finanszírozza Budapestet, hanem a főváros többet fizet be az államkasszába, mint amennyit onnan kap. Egy múlt heti módosítás után ez már erre az évre is igaz, jövőre pedig a kormány annyi pénzt von el, amennyiből teljesen fel lehetne újítani a Lánchidat – írta.
„Szerte a világban, Ausztriától Ausztráliáig, a kormányok az önkormányzatokat támogatják a válságkezelésben. A magyar kormány tényleg az egyetlen, amely az önkormányzatokat sújtja ostoba és káros megszorításokkal” – fogalmazott Karácsony.
Az igaz a főpolgármester szerint is, hogy az önkormányzatoknak ki kell venniük a részüket a járvány elleni védekezésből. Csakhogy azt is hozzátette: Budapest 2,5 milliárd forintot elköltött olyan beszerzésekre, amely a kormány feladata lett volna, ők mégsem csinálták meg. A város cégeinek a járvány miatt elszenvedett több tízmilliárdos veszteségei erre jönnek, a helyi iparűzési adó kiesése pedig akár százmilliárdos veszteséget is jelenthet.
Az is gyakran elhangzik, hogy Budapestnek szolidárisnak kell lennie. Csakhogy „Budapest nagyon szolidáris város. Ezért lehet az, hogy minden itt megtermelt 100 forintból 97-et elvon az állam más célokra” – írta Karácsony.
„Nem nagyon látok más okot az önkormányzatok sarcolása, a Budapest-adó bevezetése mögött, mint a pőre hatalmi szándékot. Az ellenzéki önkormányzatok büntetését, a választói akarat felülírásának kísérletét, általában az önkormányzatok kiszolgáltatottságának növelését” – folytatta a főpolgármester. Szerinte az önkormányzatokat sújtó megszorítások elleni tiltakozás magáról az önkormányzatiságról szól.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.