Gazdaság hvg.hu 2020. június. 17. 15:22

Szeviép-ügy: Nem történt bűncselekmény a bíróságon, de a törvényszék elnökének megbízását visszavonták

Elkészült a Szeviép-ügyben a törvényszéken folytatott belső vizsgálat, miután felmerült, hogy az egyik bíró cége is érintett lehet. Bűncselekmény gyanúja nem merült fel, a törvényszék elnökének megbízását viszont visszavonták.

Elkészült a Szeviép-ügyben folytatott belső vizsgálat a Szegedi Törvényszéken. A vizsgálat több adminisztratív, igazgatási szabálytalanságot is feltárt, az Országos Bírósági Hivatal elnöke pedig visszavonta Tárkány-Szűcs Babettnek a Szegedi Törvényszék elnöki feladatainak ellátására szóló megbízását. Az ügyészség ugyanakkor bűncselekményt nem talált.

Ahhoz, hogy értsük a Szeviép-ügyet, egészen 2010-ig kell visszatekinteni. Az építőipari cég abban az évben előbb fizetésképtelenséget jelentett, majd csődeljárás indult ellene, a bíróság pedig elrendelte a vállalat felszámolását. Több mint 500 hitelező jelentett be összesen 6,5 milliárd forintnyi igényt, többségük hiába. 2013-ban az egyik hitelező feljelentést tett. A vádirat szerint a cégvezetők 2008 és 2010 között úgy helyeztek ki hiteleket a cég tulajdonában álló gazdasági társaságoknak, valamint saját maguknak, hogy a visszafizetésre vagy behajtásra nem volt esély. A védelem azzal érvelt, hogy a nyomozás hiányos és felületes volt, a kölcsönök nyújtása gazdaságilag észszerű döntésnek tűnt. A bíróságon politikai szál nem merült fel, de a károsultak egyik képviselője többször is a szegedi városvezetéssel hozta összefüggésbe a Szeviépet.

Első fokon a Szegedi Járásbíróság 2018-ban bűnösnek mondta ki a vádlottakat, egész pontosan "a hitelezők kielégítésének meghiúsításával elkövetett, különösen jelentős mértékű tényleges vagyoncsökkenést eredményező csődbűntettben". Tavaly decemberben aztán másodfokon a Szegedi Törvényszék felmentette a vádlottakat, bizonyíték hiányában.

Ez után néhány héttel a Pestisrácok.hu azt állította, hogy a felmentő ítéletet hozó bírói tanács egyik tagjának az építőiparban van családi cége, és akárcsak a Szeviép, az ő cége is kapott a szegedi önkormányzattól megbízásokat. Emiatt kötelezte belső vizsgálatra a törvényszéket az OBH elnöke.

A harmadfokú eljárást így már nem is Szegeden, hanem Pécsett folytatják le, a Kúria kizárta a Szegedi Törvényszéket az ügy elbírásálából.

A belső vizsgálat arra jutott, hogy adminisztrációs szabálytalanságok történtek. Az egyik érintettel szemben felfüggesztették a fegyelmi eljárást, amíg Pécsett meg nem hozzák az ítéletet a Szeviép-ügyben – írta az OBH közleményében. Az érintettek fegyelmi felelősségéről szolgálati bíróság dönt, a fegyelmi eljárást és az előzetes vizsgálatot a törvény szerint a nyilvánosság kizárásával kell lefolytatni.

A Legfőbb Ügyészség is közleményt adott ki. Ebben azt írták: az OBH elnöke a vizsgálat lezárása után annak anyagát tájékoztatásul megküldte az ügyészségnek, anélkül, hogy feljelentést tett volna. Az ügyészség megvizsgálta a jelentést, és megállapította, hogy a tanácsban részt vett bírák, illetve az ügyelosztás kapcsán

nem merült fel olyan körülmény, amely bűncselekmény gyanúját keltette volna,

továbbá a közérdekvédelmi ügyészi fellépés sem indokolt.

zöldhasú
Hirdetés