Gazdaság Lengyel Miklós 2020. június. 03. 16:29

Pánikreakció volt az uniós belső határok lezárása

Legalábbis így látja az Európai Bizottság illetékese, aki szerint a határnyitást és egy újabb lezárást is koordinálni kellene az EU-n belül.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A koronavírus-járvány hatására az EU 27 tagállamainak jórésze villámgyorsan lezárta határait márciusban. Ha lesz a járványnak második hulláma, akkor a hasonló pánikreakciót jobb lenne elkerülni – hangsúlyozta az Európai Unió belügyi biztosa.

"Káosz alakult ki a határoknál" – emlékeztetett a brüsszeli Politicónak Ylva Johansson. A politikus szerint a kormányok éppúgy pánikban cselekedtek, mint azok a vásárlók, akik megrohanták a boltokat a járvány első jeleire. "Ha a vírus minden országban jelen van, akkor a határok lezárása nem a leghatékonyabb módja a védekezésnek" – jelentette ki a biztos, aki hozzátette: a távolságtartás és a biztonsági előírások betartása sokkal hasznosabbnak bizonyult.

Tanácskozás a határok megnyitásáról

Az EU belügyminiszterek pénteken ülnek össze, hogy összehangolják a határok megnyitását. "A legnagyobb fegyelemre akkor van szükség, amikor a tömeg a kijáratnál tolong. Épp ezért ajánlatos az óvatosság és a koordináció" – véli az uniós belügyi biztos.

Jelenleg azonban az összehangoltságnak nyoma sincs. Itália szerdán nyitotta meg a határait, mert június közepén újra akarja indítani a turizmust, amely a válsággal küszködő ország fontos bevételi forrása. A szomszédos Ausztria ettől egyelőre nem boldog: "Itália még mindig gócpont, bár kétségkívül javult a helyzet. Én nagy híve vagyok az utazás szabadságának, de ebben az esetben óvatos lennék" – nyilatkozta Ausztria egészségügyi minisztere.

Ausztria, Franciaország, Németország és Svájc a tervek szerint június 15-én nyitja meg közös határait. Spanyolország július elsején.

Az Európai Bizottságnak nagyobb szerepet kell kapnia – legalábbis ez a belügyi biztos véleménye. A koronavírus-válság ugyanis bebizonyította szerinte, hogy az egészségügy és a belügyek terén koordinációra van szükség, nehogy olyan pánikreakciók alakuljanak ki, mint márciusban a határok villámgyors lezárása idején. A járvány második hullámára, ha lesz ilyen, akkor jobban fel kell készülni – hangsúlyozza Ylva Johansson. "A vírussal nagyon sokáig együtt kell élnünk, ezért meg kell tanulnunk azt, hogy miképp kell ezt csinálni. Meg kell védenünk az embereket, így nem térhetünk vissza a normális élethez hanem új normákat kell kialakítanunk" – fogalmazott az EU belügyi biztosa a Politicónak.

zöldhasú
Hirdetés