Gazdaság hvg.hu 2020. június. 02. 20:37

Veszteséges a Magyar Posta, mégis nyereséget termel

A magyar állam segítsége nélkül nem jött volna össze a 145 millió forintos profit.

Bár a hivatalos eredménykimutatás ezúttal is nyereséget tükröz, igazából milliárdos veszteséget termelt a Magyar Posta 2019-ben is, írja az mfor.hu az állami társaság beszámolója alapján.

A hivatalos kimutatás szerint 204 milliárd forintos árbevétel mellett 145 millió forintos profittal zárta 2019-es évet, ez azonban nem mutatja a Magyar Posta igazi állapotát.

204,3 milliárd forint volt a bevétel és 205,2 milliárd a kiadás 2019-ben, ami közel 900 millió forintos mínuszt jelent. A profit 145 millió forint volt, ami az egyéb bevételek és egyéb kiadások különbözetének köszönhető. Megjelent például 21,6 milliárd forint "társaságba bevitt immaterális javak nyeresége" címszóval, ez 2018-ban még csak 11 millió forint volt, míg a kapott támogatás soron is 4,7 milliárd forint szerepel, írja a portál.

A Magyar Posta Zrt. az uniós szabályok értelmében piaci szereplőként működik, ezért 15 millió eurót - 5,1 milliárd forint - meghaladó támogatás csak egyedi eljárással adható, Brüsszel jóváhagyásával,

 ezért még tavasszal levélben fordult az Európai Bizottsághoz (EB) Bártfai-Mager Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter, hogy az egyetemes postai szolgáltatóknak garantálható legyen a feladataik ellátásához szükséges teljes körű kompenzáció.

A portál emlékeztet, hogy állami társaságnak ott is kötelező például postahivatalt fenntartani, ahol az piaci körülmények között veszteséges lenne, az emiatt keletkező évi több milliárd forintos terhet a költségvetésből kompenzálják.

A magyar állam a Magyar Posta Zrt.-nek méltánytalan többletteher jogcímen mintegy 13,4 milliárd forintot utalt át 2014 és 2017 között, a 2020-as költségvetés pedig 4,8 milliárd forintot szán erre a célra.

Az mfor.hu arról ír, hogy

a 2021-es költségvetési tervezetben viszont már 5,3 milliárd forint szerepel a postai szolgáltató méltánytalan többletterhének megtérítése soron. A növekedés vélhetően a forint gyengülésének köszönhető, hiszen a 15 millió eurós határ jövőre már ennyit érhet.

Tehát állami támogatás nélkül aligha szerepelne 145 millió forintos nyereség a beszámolóban.

Az mfor.hu arról ír, hogy a bérköltségek annak ellenére növekedtek, hogy jelentős leépítések voltak tavaly a Magyar Postánál: teljes munkaidőben tavaly már csak 23,6 ezren dolgoztak a 2018-as 24,5 ezer után. Az összesített bérköltség viszont 104 milliárd forint lett a korábbi 94,6 milliárd forint helyett.

A beszámoló szerint még mindig a levelezésből van a legnagyobb bevétele a cégnek: a 2018-as 82,1 milliárd forint után 2019-ben 81,6 milliárd forint jött össze, míg a pénzforgalmi szolgáltatások 51,8 milliárd forintra, a logisztika pedig 24,2 milliárd forintra növekedett.

Június elsejétől ráadásul átlagosan 6,3 százalékkal emelte a belföldi és 15,78 százalékkal a nemzetközi csomagfeladás díjszabását a Posta a költségek növekedése és a nemzetközi szállítási díjak drasztikus emelkedése miatt.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.