Minél tovább tart a koronavírus-járványt követő válság, annál nagyobb az esély arra, hogy újabb adófajtákat vezetnek be.
Míg 5 évvel ezelőtt még 60 adófajtát tartottunk nyilván Magyarországon, addig múlt év végére ez a szám 54-re csökkent – írta a Portfolio.hu-n megjelent cikkében Fehér Tamás, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda vezető adójogásza. Most azonban több új válságadót is bevezettek, így jó kérdés, hogy vajon megfordul-e az eddigi tendencia.
Bár az adófajták száma csökkent eddig, az adózási rendszer állandó: az adóbevételek több mint a felét továbbra is három nagy adó (az áfa, szocho és szja) adja – ebből az áfa részaránya 30 százalék. A számlázó programok adóhatósághoz bekötésének és az adóbehajtás hatékonyságát növelő egyéb intézkedéseknek köszönhetően a költségvetés tavaly áfa-bevételi rekordot produkált és 2018-hoz képest több, mint 15%-kal nőtt.
Tavaly tűnt el az eva, az első olyan egyszerűsített adónem, amely megpróbált túllépni a szokásos társasági adó, személyi jövedelemadó, áfa szentháromságon, és amely különbséget tett a kisvállalkozók és a milliárdos cégek között.
Ehelyett katát, kivát és ekhót fizethetünk: tavaly katából 27 százalékkal, kivából 70 százalékkal több bevétele származott a költségvetésnek, bár ezekből az ún. kisadókból származó bevétel még nem éri el a költségvetés 2 százalékát.
Olyan adófajta is van, aminek átmenetileg 0 százalék a mértéke, de létezik: ez pedig a reklámadó.
A koronavírus-járvány miatt kihirdetett veszélyhelyzet pedig a kiskereskedelmi különadót "eredményezte", ami átmenetinek indult, de az adójogász szerint hosszú távon is velünk maradhat.
A veszélyhelyzet miatt bevezetett másik adó, a bankokra kivetett plusz adó, azonban az adójogász szerint elméletileg ez nem tekinthető új adónemnek, hiszen tulajdonképpen csak egy meglévő adót egészített ki egy új adósávval. A két adóból a kormány együttesen 91 milliárd forintos bevételre számít, azaz nagyjából annyira, mint amely a kivából várhatóan az év során befolyik.
Júliustól esedékes a TB-járulékok összevonása, azonban Fehér Tamás szerint a válsághelyzetben nem lenne meglepő, ha további adófajták jelennének meg a válságkezelés költségének fedezésére. Ráadásul minél tovább tart a veszélyhelyzet és ebből kifolyólag a krízis, annál valószínűbb az újabb, új adónemek megjelenése.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.