Négyötödük már április elején is úgy látta: tovább romolhat a helyzete. A Generali felméréséből az is kiderült, hogy mindössze egyharmaduknak nem változtak meg a mindennapjai.
A magyarok 31 százaléka dolgozik otthonról, 12 százaléka van fizetett szabadságon, 9 százaléka kényszerült fizetés nélküli szabadságra, 7 százaléka veszítette el az állását, és mindössze 33 százalékuk dolgozik változatlan módon – derül ki a Generali Biztosító globális reprezentatív felmérésének magyarországi adataiból.
A koronavírus-járvány azonban nem csak a mindennapok menetében hozott változást: a megkérdezettek 63 százaléka pedig tapasztalt bevételkiesést a gazdasági hatások miatt már március végén is. Ennél is megdöbbentőbb, hogy
78 százalékuk már akkor is attól tartott, hogy a helyzete tovább romlik.
A mentális egészségüket leginkább a nyugdíjasok féltik, a legnagyobb biztonságban pedig a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók érzik magukat.
A Generali a 22 országot felölelő felmérésében többek között a magyar, francia, indonéz vagy kínai lakosság koronavírussal kapcsolatos érzelmeit, félelmeit, pénzügyi kilátásait, valamint ezen tényezők biztosítási piacra gyakorolt hatásait vizsgálta.
A magyarok valamivel derűlátóbbak az átlagnál, hiszen 51 százalékuk inkább optimista vagy kifejezetten optimista a járványhelyzetben. A válaszok alapján a hazai lakosság hangulata változó, próbálnak pozitívan hozzáállni a megváltozott életkörülményekhez és kitartóan várják a vírus lecsengését, ugyanakkor úgy gondolják,
az enyhülésre legjobb esetben is nyár közepén kerülhet leghamarabb sor.
A hazai adatok szerint az emberek egyformán aggódnak a fizikai és mentális egészségük, a szociális kapcsolataik és a pénzügyi kilátásaik miatt, habár a szabadúszó munkavállalókat, a budapestieket és a fiatal gyermekteleneket érthető módon kiemelkedően foglalkoztatja az utóbbi.
A világ egyik legnagyobb globális biztosítójaként a Generali nem titkolt célja az volt a kutatással, hogy felmérje, az egyes országokban élők a mostani krízishelyzetben mennyire érzik megfelelőnek meglévő biztosításaikat. A magyar válaszadók 32 százaléka érzi úgy, hogy alulbiztosított a koronavírus negatív következményeivel szemben – derül ki az adatokból. Ennek ellentmondva elenyésző részük kezdeményezte eddig újabb biztosítási szerződés megkötését, akik viszont mégis tovább erősítették védelmüket, magabiztosabban viszonyultak a vírus okozta esetleges nehézségekhez.
„A magyarok döntő része új életbiztosítás megkötésén gondolkozik (43 százalék), de a legnagyobb változás a jövedelembiztosítások iránti érdeklődésben van: 22 százalékkal többen törik a fejüket azon, hogy bevételeiket védjék, miközben a krónikus betegségek költségeinek fedezésére is 14 százalékkal többen kötnének szerződést. Jó hír lehet a biztosítási piac szereplőinek, hogy az ügyfelek 71 százaléka egyáltalán nem gondolkodik szolgáltatóváltáson, aki pedig mégis módosítani szeretné portfólióját, az a jelenlegi biztosítójánál kívánja ezt megtenni” – mondta a kutatás adatira hivatkozva Márta Róbert, a Generali Biztosító értékesítésért felelős igazgatósági tagja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.