Gazdaság Matolcsy György 2020. április. 29. 10:55

Matolcsy György: Pulai Miklós védelmében (A cáfolat cáfolata)

Pulai Miklós, a jegybank egykori alelnöke halálának hírére reagált a Magyar Nemzeti Bank, Csillag István közgazdász, egykori miniszter azonban úgy érezte, ebben pontatlanságok jelentek meg. Véleményét a hvg.hu-n közöltük, erre reagált most lapunknak küldött soraival Matolcsy György.

Csillag István a hvg.hu-n megjelent cikkében próbálja cáfolni azt a tényt, hogy Pulai Miklós 1986-88-ban, politikai kockázatot is vállalva, személyesen járt közbe azért, hogy a „Fordulat és reform” című tanulmánykötethez kapcsolódó viták a jegybank épületében kerülhessenek megrendezésre. Csillag István abból indul ki, hogy az MNB akkori vezetése a „baloldali meggyőződésű” Pulai Miklós és mások által képviselt változásokkal szemben foglalt állást.

Meggyőződésem, hogy Pulai Miklós személye kapcsán nem a „baloldalisága” a mérvadó, hanem a reformok melletti elkötelezettsége, amely megjelent már 1956-ban, 1968-ban és kitartott a 80-as évek végén is. A reformer Pulai Miklós, Lengyel László szavaival élve a „pesti vagány” bizony személyesen járt közbe azért, hogy az akkori „távolságtartó” MNB munkatársai közreműködhessenek a „Fordulat és reform” létrejöttében, az ehhez kapcsolódó vitákon pedig személyesen is részt vettem az MNB épületében.

Ha valaki valamiről nem tud, vagy valamire rosszul emlékszik, még nem jelenti azt, hogy az nem történt meg. Pulai Miklós sajnálatos halála után a tartalmas életút előtt tisztelgünk, és méltatlan az emlékéhez a tévedéseken alapuló jelenkori vita.

A szerző a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.