Gazdaság hvg.hu 2020. március. 30. 12:52

Válságkezelés helyett már gazdaságélénkítésben gondolkozik Orbán

A büdzsében nagy mozgástere lesz a kormánynak a gazdaság újraindítására – vagyis sok lesz a majdnem szabadon költhető tartalék.

Rövid videót tett közzé Orbán Viktor a Facebook-oldalán „Egyeztetés a gazdaságpolitikai szereplőkkel” címmel. A miniszterelnök által a videón elmondottakból három dolog derül ki:

  • A 2020-es költségvetést eltérítik (ez nem újdonság, a Pénzügyminisztériumban épp újratervezik a büdzsét a járványhelyzet és a kibontakozó gazdasági válság miatt).
  • A 2021-es költségvetés a 2020-as folytatása lesz (nem meglepő módon).
  • A kormány gazdaságújraindító csomagot akar összeállítani.

Orbán Viktor e három dologhoz kérte a videokonferencián részt vevő szereplők segítségét.

 

Security Check Required

null

Az MTI tudósítása szerint Orbán azt is mondta: a jövő évre olyan „lecsupaszított költségvetést” kell készíteni, amely minél nagyobb mozgásteret biztosít a válságkezelésre és a gazdaság újraindítására. Ebből az következik, hogy a 2021-es költségvetésben (és minden bizonnyal már az áttervezett 2020-asban is) hatalmas tartalékok lesznek, amelyeket a kormány néhány korlátozástól eltekintve szabadon költhet. A Fidesz hatalomra kerülése óta előszeretettel tervezi nagy tartalékkal a költségvetéseket – a hivatalos indoklás szerint a biztonság miatt, a gyakorlatban nem mellékes körülmény, hogy a konkrét célokra nem betervezett összegeket a tartalékokból könnyebben lehet ad hoc célokra költeni.

Orbán szerint minden idők legnagyobb gazdaságélénkítési akciótervét kell elindítani, célul kitűzve a növekedést, a munkahelyteremtést, valamint a munkahelyek megőrzést. Érdemes megjegyezni, hogy egyelőre a kormány nem hozott nagyon jelentős gazdasági válságkezelő intézkedést. Az elengedett adók és járulékok jelentős részétől a költségvetés amúgy is elesett volna, a hitelmoratórium terhét pedig a bankok és a jegybank viselik. A lejáró gyes- és gyed-kifizetések meghosszabbítása kevés embert érint, a költségvetés számára nem nagy tétel.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.