A növényi olajok ára akkorát zuhant a járványtól való félelem miatt, hogy az magával rántotta a teljes élelmiszerár-mutatót. Rizsből bespájzoltak a Távol-Keleten, a tengeri szállítás akadozása miatt pedig a hús ára is csökken.
Négy hónap emelkedés után csökkentek az élelmiszerárak a globális piacokon. Ennek a fő oka az, hogy a koronavírus-járvány miatti félelemben visszaesett a kereslet a növényi olajok iránt, így azoknak lezuhant az ára – közölte az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO). Igaz, az, hogy januárról februárra 1 százalékos csökkenést mértek, még mindig azt jelenti, hogy az egy évvel korábbi szinthez képest 8,1 százalékos a növekedés.
A növényi olajok indexe 10,3 százalékot esett január óta, ahogy a pálmaolaj ára a vártnál nagyobbat zuhant.
Ebbe belejátszik a bőséges maláj termelés, az indiai kereslet időleges visszaesése, és a koronavírus terjedése miatti félelem.
A gabonafélék ára átlagban 0,9 százalékkal csökkent. Főleg a búza és a kukorica ára húzta le ezt a mutatót, a rizs ára még nőtt is, ahogy a Távol-Keleten egyre többet vásárolnak belőle.
A húsfélék ára 2 százalékkal csökkent. Szakértők ezt a kínai importcsökkenéssel magyarázzák, amire a tengeri szállítmányozás akadozása volt nagy hatással.
A tejtermékek összesítve 4,6 százalékkal drágultak. A tejpor azonban olcsóbb lett, miután Kína – amely a világ legnagyobb tejport-importőre – vásárlásai a logisztikai nehézségek miatt lelassultak.
A cukor ára 4,5 százalékkal nőtt a negatív indiai és thai termelési kilátások és az erős globális kereslet miatt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.