Gazdaság hvg.hu 2020. február. 25. 14:10

Hiába szállt el az infláció, a jegybank nem lépett

A várakozásoknak megfelelően a jegybank Monetáris Tanácsa nem emelt alapkamatot.

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa február 25-i ülésén változatlanul hagyta a jegybanki kamatkondíciókat, vagyis az alacsony, 0,9 százalékos alapkamaton se változtatott. A forint árfolyama nem reagált a bejelentésre, maradt a 337-es szinten.

Indoklásában a Monetáris Tanács megismételte a régóta hangoztatott érveit. Dióhéjban:

  • Árfolyamcélja nincs, csak inflációs célja,
  • Inflációs célja is csak középtávon van,
  • Középtávon az infláció a 3 százalékos célra várható,
  • Vagyis nincs szükség jelentős beavatkozásra.

Bővebben kifejtve, az indoklásban azt írják, hogy az infláció továbbra is változékonyan alakul, ezért a Monetáris Tanács a kilátások megítélésében nagyobb figyelmet fordít a tartós tendenciákat megragadó alapfolyamat-mutatókra. Az infláció várható alakulását meghatározó tényezőkben továbbra is kettősség figyelhető meg. Az élénk belső kereslet emeli, míg a tartósan visszafogott külső konjunktúra fékezi az áremelkedés ütemét. A fogyasztóiár-index 2020 első negyedévének végére visszatér a toleranciasávba, és az előrejelzési horizont második felében a 3 százalékos inflációs célon stabilizálódik. A Monetáris Tanács a tényezők árstabilitás fenntartására gyakorolt hatását a monetáris politika 5-8 negyedéves horizontján értékeli.

A Monetáris Tanács legközelebb a márciusi Inflációs jelentés keretében fogja átfogóan értékelni a makrogazdasági folyamatokat, amelyre alapozva meghatározza, hogy milyen mértékű lépésre van szükség az inflációs cél elérése érdekében. Amennyiben az inflációs kilátások tartós megváltozása indokolttá teszi, a Monetáris Tanács kész minden rendelkezésére álló eszközt alkalmazni - ígérik a közleményben.

Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke gyakorlatilag már február 13-án bejelentette, hogy a hónapban semmiképpen nem várható az alapkamat emelése. Az alelnök egy háttérbeszélgetésen reagált arra, hogy 2020 januárjában évek óta nem látott, és a jegybank inflációs célját messze meghaladó szintre ugrott az áremelkedés üteme. Illetve arra, hogy a forint árfolyama történelmi mélységekbe zuhant, áttörte a 340 eurós szintet is.

Az alelnök lényegében azt közölte, hogy az infláció egyszeri hatások miatt ugrott meg, várhatóan hamarosan visszatér a cél közelébe. Az alapkamat emelése egyelőre nincs terítéken, a jegybank egyéb eszközökkel igyekszik kordában tartani az inflációt és a forint árfolyamát – de a kamatemelés sincs kizárva, a jegybank menetrendje alapján erről legkorábban márciusban várható döntés.

Nagy Márton nyilatkozata is hozzájárulhatott ahhoz, hogy a forint árfolyama, a 340 forintot meghaladó euróár után erősödni tudott.

Virovácz Péter, az ING vezető közgazdásza is arra számított, hogy a következő hónapokban az infláció mérséklődni fog, a januári adat csak kiugrás volt. Az elemző szerint hiába ért el nyolcéves rekordot az infláció, a jegybanknak nem kell a monetáris politika megváltoztatásával reagálnia. Előrejelzésünk változatlan kamatkörnyezet mellett is 3,5 százalék körüli átlagos inflációt számszerűsít 2020 egészére nézve – mondta.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?