Kína rengeteg fontos alapanyagot szállít a világ gyógyszeriparának, ezért ha elhúzódik a koronavírus-válság, akkor hiány lehet néhány gyógyszerből.
Európa a világ legnagyobb gyógyszergyártói közé tartozik, de az alapanyagokat nagyrészt nem maga állítja elő, hanem többek közt Kínából és Indiából importálja azokat. "Ha világjárvány lesz, akkor gyógyszerhiány is lesz!" – figyelmeztet ezért az európai gyógyszeralapanyag-készítők szövetsége, a European Fine Chemicals Group.
Egyetért vele Jens Spahn német egészségügyi miniszter, aki egy a brüsszeli tanácskozáson azt mondta, komoly kockázata van annak, hogy Kínából érkezik a gyógyszergyártás sok fontos nyersanyaga. "Hupej tartomány, ahol kitört a koronavírus-járvány, különösen fontos ebből a szempontból" – jegyzi meg.
A generikus gyógyszerek terén várható a legnagyobb gond, hiszen ezen gyógyszerek alapanyagainak 80 százaléka Európán és Észak-Amerikán kívülről érkezik. „Peking kétségbeejtő helyzetben van” – magyarázza a Politiconak Adrian van den Hoven, a generikus gyógyszereket előállító cégek fő lobbistája.
"A hónap végére hiány alakulhat ki" – ezt már India egyik legnagyobb generikus gyógyszergyártó cégének főnöke nyilatkozta a Financial Timesnak. A Cipla első embere elmondta, hogyha a kínaiak nem állnak vissza a korábbi exportteljesítményükre, akkor február végére fokozatosan hiány alakulhat ki alapanyagokból.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.