A horvát EU-elnökség terve szerint rövid távú járatokon csak 5, hosszú távú utakon pedig csak 12 órás késés esetén járna kompenzáció a légiutasoknak.
Radikálisan változtatna a légi utasok jogairól szóló uniós rendeleten a horvát EU-elnökség – tudta meg a Politico.
A jelenlegi szabályozás szerint ha egy repülőjárat több mint három órát késik, az uniós állampolgárok kártérítést kérhettek a légitársaságtól. (A pontos feltételeket ezen a linken lehet megnézni.) A horvátok most azt javasolják, hogy jelentősen emeljenek a háromórás határon.
Az EU-n kívüli, hosszú távú járatok utasait érintené a legjobban a változás,
az eddigi négy óra helyett csak 12 óra feletti késés felett lennének jogosultak kompenzációra.
Nem járnának sokkal jobban a rövid távú járatokra jegyet foglalók sem, nekik az eddigi három óra helyett ötórás késés után járna pénz, a középtávú járatokon pedig kilenc órára emelnék ugyanezt a határt.
Az új szabályozásba egy ennél is érdekesebb korlátozás is bekerülne: a javaslat szerint nem járna kártérítés azoknak az utasoknak, akik 1 millió utasnál kisebb forgalmú, vagy az EU „legszélső területének” repülőtérre (vagy onnan) utaznak. Ilyen lehet például az Azori-szigetek. Ezen kívül akkor sem fizetnének, ha a repülőtér államilag támogatott járatokat is fogad, bár nem teljesen világos, hogy ezalatt pontosan mit értenek.
Az új rendelet abban megegyezik majd a régivel, hogy nem jár kompenzáció, ha a késés vagy járattörlés rendkívüli körülmények, például a viharos időjárás miatt történik.
A horvát elnökség azzal indokolja a módosítást, hogy a jelenlegi szabályozás túl nagy anyagi terhet ró a légitársaságokra. A fogyasztóvédők viszont azt kifogásolják, hogy miközben az utasok 60 százaléka így sem kap kompenzációt, amikor késik a gép, ezért szerintük inkább az ő jogaikat kellene tiszteletben tartani ahelyett, hogy még rosszabb helyzetbe hozzák őket.
„A légitársaságok már régóta lobbiznak a módosításért, mert a kártérítés összege sokszor meghaladja a jegy árát” – mondta a hvg.hu-nak Körtvélyes Tivadar, az Airportal.hu főszerkesztő-helyettese.
A rövid távú járatok késése esetén most 250 eurót, a hosszú távúaknál pedig akár 600 eurót is kell fizetniük.
A társaságok ezért korábban azt javasolták, hogy ha késnek, akkor visszafizetik a jegy árát, de nem többet.
„Ehhez képest ez most egy merőben más megközelítés, mert a kompenzációs összegeket meghagyja, de a lehetősége minimálisra redukálódik” – tette hozzá.
A részletek egy része a szakember szerint azért sem érthető, mert 12 órát egy tengerentúli járat a legritkább esetben késik. Ha ilyen történne, akkor inkább törlik, mert felborítja az egész menetrendet. Azzal pedig nem fognak piaci keresletet teremteni a távoli repülőterekre, ha az oda, vagy onnan utazók nem kaphatnak kártérítést, pont ellenkezőleg.
A horvát EU-elnökség mindenesetre azt szeretné, ha már az év végére elkészülne az új rendelet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.