Gazdaság hvg.hu 2020. január. 30. 11:58

A nemzetközi sajtó is beszámol a Hell–Forbes-csörtéről

Olyan lapok is lehozták a hírt, mint a The Washington Post és a New York Times.

Több nagy nemzetközi médium is átvette az AP hírügynökség hírét arról, hogy vissza kell hívni a Forbes Magyarország magazin januári számát, mert a Hell Energy tulajdonosa nem engedi – s emiatt pert is indított –, hogy a neve megjelenjen az 50 leggazdagabb magyar listáján.

A lapot azért kell elérhetetlenné tenni, s az online változatból is eltüntetni a Hell-tulajdonos nevét, mert a bíróság úgynevezett ideiglenes intézkedéssel megtiltotta azok megjelentetését.

Ahogy a HVG ügyvédje ebben a cikkében elmagyarázta, az ideiglenes intézkedés – amint a neve is mutatja – nem jelent végleges állásfoglalást a jogkérdésben, a bíróság akkor nyúl ehhez az eszközhöz, amikor megítélése szerint a jogerős ítélet megszületéséig is fontos érdek fűződik ahhoz, hogy az egyik fél jogai azonnali védelemben részesüljenek.

A HVG ügyvédje válaszol: adatkezelés-e a gazdaglista?

A gazdaglisták forrásai olyan nyilvános adatbázisok, amelyek célja a gazdasági forgalom biztonságának erősítése. Erősen kétséges ezért, hogy a listák közzétételéhez az érintettek hozzájárulására lenne szükség, ellentétben a Hell Energy tulajdonosainak álláspontjával.

A hírt lehozta többek között két nagy amerikai napilap, a The Washington Post és a New York Times is.

A médiumok idéznek a Forbes főszerkesztőjének közleményéből is, amelyben arról ír, hogy „a GDPR szabályok ilyen szélsőséges értelmezése sérti a sajtószabadságot, és lehetetlenné teszi, hogy az üzleti világról tájékozódjanak az emberek, viszont lehetővé teszi, hogy az üzleti vezetők, vállalkozók csak számukra kedves, őket jó színben feltüntető cikkekhez járuljanak hozzá”.

A közleményben arra is emlékeztet Galambos Márton, hogy a Hell Energy, Magyarország egyik legnagyobb energiaital-gyártója részt vesz a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Kötvényprogramjában (NKP), aminek keretén belül 28,5 milliárd forint névértékű kötvényt bocsátott ki. A kötvényprogram keretében – amit számos más magyar vállalat is igénybe vett – az MNB a kötvények egy jelentős részét maga jegyzi le, azaz az MNB közpénzből ad forrást a Hell Energy növekedésének finanszírozásához.

Ha egy cég közpénzt fogad el támogatásként, akkor minden szempontból elvárható, hogy a tulajdonosa vállalja a minimális nyilvánosságot – fűzte hozzá.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.