Keleti szomszédunknál az elmúlt 30 évben mindössze egy új állami kórház épült. Ezt és az általános állapotokat unta még néhány vállalkozó kedvű román.
Alkoholos fertőtlenítőszerrel mosták le a romániai beteget műtét előtt, ami kigyulladt az orvos elektromos szikéjétől, életét nem sikerült megmenteni – írtuk meg épp egy hónapja.
Ez a történet indította el a Bloomberg tudósítóját, hogy elmenjen Romániába és megnézze, milyen nehézségekkel küzdenek a helyi egészségügyi intézmények. A G7 szemléje szerint egészen meghökkentő dolgokra derült fény:
- Az elmúlt 30 évben mindössze egy új állami kórház épült
- Egy bukaresti kórház a piaci ár hétszereséért egy hiperbár kamrát vásárolt égési sérülések kezelésére, ám az első eset után, amikor használni akarták, kiderült, hogy az eszköz legfeljebb bőrfiatalító kúrákra alkalmas.
- Volt olyan eset is, amikor hígított és hamisított fertőtlenítőszerekkel látta el a kórházakat egy vállalat.
Ezek után nem meglepő, hogy két helyinek elege lett a tehetetlenségből és adománygyűjtésbe kezdtek. Eleinte kórházi felújításokat fizettek ki, illetve gyógyszervásárlásokat finanszíroztak, de mára eljutottak odáig, hogy
egy rákos gyermekek kezelését lehetővé tévő szárnnyal egészítik ki egy bukaresti kórház épületét.
Nyitóképünk illusztráció.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.