6,6 milliárd helyett 2,2 milliárd forint egészségügyi járulékot nem fizettek be a potyautasok.
Csaknem háromszorosára nagyította a kormány a tb-hozzájárulást nem fizetők okozta kárt – állítja a Népszava. Gulyás Gergely kancelláriaminiszter decemberben azzal indokolta a tb-törvény átírását, hogy 2019 első kilenc hónapjában 75 ezren próbálták meg jogosulatlanul igénybe venni az egészségügyi ellátásokat. Izer Norbert adóügyi államtitkár ezt az adatot kiegészítette azzal: ez a 75 ezer ember összességében 6,6 milliárd forint egészségügyi szolgáltatási járulékot nem fizetett meg.
A Jobbik országgyűlési képviselője, Lukács László György közérdekű adatigényléssel kikérte a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől (NEAK) az elmúlt évek adatait. Ebből kiderül: 2016 és 2019 között az orvosnál évente átlagosan mintegy 400 ezer ember kapott jelzést arról, hogy van valami probléma a járulékaik nyilvántartásával. Az, hogy ebből mennyi az adminisztratív hiba és mennyi a tényleges nem fizetés, nem derül ki.
Az ellátásukra évente 2-2,2 milliárd forintot költöttek, jóval kevesebb pénzt, mint amekkora tb-járulékhiánnyal az államtitkár érvelt.
Ráadásul az ő ellátásukból keletkező tb-hiány még a 2-2,2 milliárdnál is bizonyosan kisebb, az adóhivatalnak ugyanis kötelessége az érintettektől behajtani az elmaradt járulékot.
A NAV azt közölte a lappal: olyan adatot, hogy „mennyi járulékadós van a rendszerben”, nem tartanak nyilván. Az elmaradások behajtásakor ugyanis az összes követelésre – adó-, járulék-, illeték-, vámszakmai tartozásokra – együttesen indítja meg a behajtást a hatóság.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.