Lassuló növekedés, izgalmas év jöhet a cég elemzői szerint.
A tavalyinál lassabb, ám az eurózónánál és a régiós országoknál még mindig gyorsabb lehet a gazdasági növekedés idén Magyarországon – írja prognózisában az Equilor. A befektetési cég 2020-ra 3,8 százalékos GDP-növekedést jósol, ebben továbbra is komoly szerepet kaphat a belső fogyasztás, illetve a hazai beruházások és az export. A reálbérek emelkedése azonban a korábbi években tapasztaltaknál visszafogottabb ütemű lehet, de a lakossági fogyasztás továbbra is erőteljes tényező maradhat, míg a beruházások és az export volumene a tavalyinál kisebb mértékben emelkedhet.
Az Equilor nem tart valószínűnek egy tartós forinterősödést: az euró-forint árfolyama tartósan a 330-340-es sávban mozoghat, és nem lehet kizárni, hogy hosszabb-rövidebb időre a 340-es szint fölé kerül a jegyzés – írják elemzésükben.
Az Equilor várakozása szerint az éves, átlagos infláció 3,4 százalékos lehet, a maginfláció ugyanakkor megközelítheti a 4 százalékot, míg a jegybank által kiemelten figyelt, adószűrt maginflációs mutató 3,5-3,6 között alakulhat. Korábban arról beszélt az MNB, hogy akkor indulhat el a kamatemelés, ha az utóbbi mutató 3 százalék fölé kúszik – ma már ezzel senki nem számol különösebben. Az Equilor sem, az elemzők szerint legkorábban 2021-ben várható szigorítás.
Török Lajos, az Equilor vezető elemzője szerint a támogató jegybanki politika mellett továbbra is a részvénypiacok emelkedése várható, azonban ennek mértéke valószínűleg elmarad majd a tavalyi évitől. A világ pénz- és tőkepiacai szempontjából a legmeghatározóbb a novemberi amerikai elnökválasztás lehet, melyen várhatóan Trump mérkőzik meg demokrata kihívójával. Ha egy szélsőséges, piacellenes demokrata jelölt nyerné a választást, az hosszú távon is csökkentheti az amerikai cégek profitabilitását, így tőzsdei árazásukat is. A tőzsdék szempontjából a legpozitívabb kimenetel Trump győzelme lenne, a befektetők minden kiszámíthatatlansága ellenére is piacbarátnak gondolják az elnököt. Az elnökválasztás mellett az USA és Kína közötti kereskedelmi megállapodásokra is érdemes figyelni – véli Török Lajos, aki emlékeztet: már januárban megszülethet az első ilyen, ez azonban inkább tűzszünet, mint a konfliktus valódi lezárása.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.