Gazdaság MTI/hvg.hu 2019. december. 17. 16:00

150 milliárd forinttal megemeli programjának keretösszegét az MNB

Az alapkamat szintje és a kamatfolyosó is változatlan marad.

Az eddigi 300 milliárd forintról 2020. január elsejével 450 milliárd forintra emeli a növekedési kötvényprogram (NKP) keretét a Magyar Nemzeti Bank – közölte a monetáris tanács az MNB honlapján a keddi kamatdöntő üléséről kiadott közleményében.

A tanács az alapkamat szintjén és a kamatfolyosón ugyanakkor nem változtatott.

Az egynapos jegybanki fedezett hitel kamatát és az egyhetes jegybanki fedezett hitel kamatát 0,9 százalékon, az egynapos jegybanki betét kamatát pedig -0,05 százalékon hagyták. A 2020 első negyedévére megcélzott átlagos kiszorítandó likviditás nagyságát változatlanul, legalább 300-500 milliárd forinton rögzítették.

A közleményben megjegyzik, hogy az infláció továbbra is változékonyan alakul, ezért a tanács a kilátások megítélésében nagyobb figyelmet fordít a tartós tendenciákat megragadó alapfolyamat-mutatókra.

Az NKP-t a monetáris politika hatékonyságának javítása érdekében indították el július 1-jén. A nagy érdeklődés következtében a jegybanki vásárlások 2019 végéig meghaladják a program keretösszegének kétharmadát, miközben a fennmaradó részt várhatóan jövő év elején felhaszálják – indokolta a tanács a keretösszeg megemelését a közleményben.

A növekedési kötvényprogramban egyébként részt vesz a Mészáros Lőrinc és Tiborcz István tulajdonában lévő Appeninn Vagyonkezelő Nyrt., a felcsúti üzletember cégbirodalmát összefogó Opus Global Nyrt. és a 4iG Nyrt. is.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.