A jelenleg is érvényben lévő megállapodás szerint jövőre nyolc százalékkal emelkedne a minimálbér, ám a szakszervezetek tíz százalékos emelést szeretnének.
Újabb egyeztetések lesznek a munkavállalói és a munkaadói oldal, valamint a kormány között a jövő évi minimálbérekről – írta a Magyar Nemzet. A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának soron következő, szerdai ülésén a kabinet ismerteti az idei adatokat, valamint a 2020-as főbb makrogazdasági mutatókról szóló előrejelzését.
A lap szerint az adatok érdemben előremozdíthatják az egyeztetéseket, mivel a munkaadói oldal egyelőre nem tett javaslatot a jövő évi kötelező legkisebb keresetek emelésének mértékére.
A jelenleg is érvényben lévő bérmegállapodás szerint jövőre nyolc százalékkal emelkedne a minimálbér, bruttó 161 ezer forintra, míg a garantált bérminimum – szintén nyolc százalékos emeléssel – 210,6 ezer forintra.
Az egyezség lehetővé teszi, hogy ha a 2019-re előre jelzett makrogazdasági mutatóktól eltérnek a végleges számok, újratárgyalható a 2020-ra tervezett emelés.
A szakszervezeti oldal viszont egységesen tíz százalékot meghaladó mértékben szeretné elérni a minimálbér és a garantált bérminimum emelését. A megállapodást aláíró két országos konföderáció, a Munkástanácsok Országos Szövetsége és a Liga Szakszervezetek azzal érvel, hogy a munkavállalóknak kedvező irányba térnek el az előrejelzettől a gazdasági mutatók: a vártnál nagyobb mértékben nő a gazdaság, magasabb az infláció, illetve a termelékenységi mutató is javult.
Varga Mihály pénzügyminiszter korábban azt mondta, hogy a kormány számára elfogadható lenne a 10 százalékos emelés is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.