Gazdaság Lengyel Miklós 2019. december. 05. 17:56

Kína visszavág a Huaweit támadó Mike Pompeónak: és az NSA rendben van?

A brüsszeli Politico hasábjain vitázik az 5G technológiáról az amerikai külügyminiszter és Kína EU-nagykövete.

Össztűz alatt a Huawei
Friss cikkek a témában

Nagyon sokat kockáztatnak azzal, ha a kínai Huawei 5G rendszerét vezetik be – figyelmeztette Mike Pompeo amerikai külügyminiszter európai szövetségeseit a Politicóban. Nem először fordul szembe a washingtoni diplomácia vezetője a kínai óriáscéggel, ez volt az egyik fő témája az év eleji budapesti látogatásának is. Eredménnyel azonban nem járt: Magyarország már a Huawei mellett döntött, az egyik példa pedig Németország és Franciaország volt Budapest számára. Az európai miniszterek mindenesetre kedden mindenkit újra figyelmeztettek a kockázatokra.

A hónap végére készülhet el az állásfoglalás, amely az Európai Bizottság elé kerül a Huawei 5G rendszerének európai bevezetéséről. Pompeo ezt megelőzte: az amerikai diplomácia vezetője katonás egyértelműséggel fogalmazott: az 5G-rendszert a huszonegyedik századi társadalmak vérkeringéséhez hasonlította. Éppen ezért döntő fontosságú szerinte, hogy ezt a rendszert ne adják olyan kínai társaságok kezére, mint a Huawei vagy a ZTE. „A Huawei kapcsolatban áll a kínai hadsereggel, és kémbotrányokba keveredett Csehországban, Lengyelországban és Hollandiában” – idézte fel.

Pompeo ugyan nem említette, de a Fülöp-szigeteken egy szenátor már azt állította, hogy Pekingből irányítva már lekapcsolhatják a villanyt országukban, ha úgy akarják. Az amerikai külügyminisztert különösen az aggasztja, hogy a Huawei átadhatja a megszerzett információkat a pekingi hírszerzésnek.

Az európai kiberbiztonsági szervezet októberben nagy kockázatot látott abban, hogy az Európai Unión kívüli cég 5G-rendszerét vezessék be a tagállamok – emlékeztetett Pompeo. Az Európai Uniónak megvan a saját 5G-rendszere: a Nokia és az Ericsson – érvel az amerikai diplomácia vezetője. Ha pedig unión kívüli céget választ valamelyik tagállam, akkor ott van még a dél-koreai Samsung, amely sokkal kisebb nemzetbiztonsági kockázatot jelent, mint a Huawei.

Angela Merkel nem zárja ki a Huaweit. „Ne szigeteljük el magunkat a világtól!” – válaszolta kritikusainak a német kancellár, akit sokan a CDU-ban is a nagy nemzetbiztonsági kockázatra figyelmeztetnek. A kereszténydemokraták végül elfogadták a kancellár álláspontját. Egykori kabinetfőnöke, aki jelenleg Németország gazdasági minisztere, úgy nyilatkozott a Handelsblattnak, hogy a piaci szabadság alapelvének megsértése lenne, ha a Huaweit kizárnák a tenderből. Peter Altmaier hozzátette: nem félek Kínától!

A pekingi vezetés ennél is tovább ment: Kína EU-nagykövete szintén a Politicón írta meg véleményét Pompeo írásáról, amelyet egyszerűen így vezetett fel: abból egy szó sem igaz. Csang Ming mellesleg azt is megjegyezte: miközben az USA Kínát vádolja, maga is üzemeltet hasonló rendszert, az NSA hírhedt Prism megfigyelőprogramját.

zöldhasú
Hirdetés