A kormány az utolsó pillanatban 5 évvel eltolta a vonaton utazók egyes jogainak érvényesítési lehetőségét.
Az idén december 4-i határidőt szabta meg tíz évvel korábban a kormány a vonaton utazók jó pár jogának érvényesítésére, ennek határidejét azonban a mostani kabinet 2024. december 4-re tolta – szúrta ki a Napi.hu a Magyar Közlönyben.
A szóban forgó utasjogok körébe tartozik az, hogy
- ha a vonat késve érkezik vagy indul, akkor a vasúttársaságnak – vagy az állomás üzemeltetőjének – folyamatosan tájékoztatnia kell az utasokat a kialakult helyzetről, illetve a várható érkezési és indulási időről,
- hatvan percnél hosszabb késés esetén az utasoknak térítésmentesen fel kell ajánlani ételeket, frissítőket, sőt szállást is, amennyiben a késés miatt szükséges,
- a vasúttársaságnak különös figyelmet kell fordítania a mozgáskorlátozottak és a fogyatékkal élők ellátására.
A vasúttársaságnak és az állomások üzemeltetőinek kötelessége, hogy a mozgáskorlátozottak és a fogyatékkal élők számára az állomás, a peronok és a járművek elérhetők legyenek. A vonat személyzetének pedig segítséget kell nyújtania ezen személyek le- és felszállásához.
Mit tegyünk, ha a MÁV otthagy minket éjszakára egy kihalt állomáson?
Nem várta meg a minap a kassai intercity a vonal egy szakszán közlekedő, elvileg pont ehhez a vonathoz csatlakozó pótlóbuszt, ezért az utasok Magyarországon maradtak éjszakára. Évente 70-90 ilyen, illetve hasonló panasz érkezik a MÁV-hoz. De mit kell tenni ilyen helyzetben?
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.