A tiltott monetáris finanszírozás elvébe ütközhet, hogy több tízmilliárd forinttal kapcsolódnak be az oligarchák rendszerint bóvli minősítésű cégei a jegybank kötvényvásárlási programjába.
Az utóbbi években leült magyar kötvénypiacot szeretné a Magyar Nemzeti Bank fellendíteni a kötvényprogramjával a hivatalos indoklás szerint. Mégis feltűnő, hogy a programra szánt pénzből több mint százmilliárdot a nem feltétlenül spontán piaci körülmények között izmosodó vállalatok vittek el – olvasható az e heti HVG Gazdaság rovatában.
Látható az is, hogy az érintett cégek egyike-másika lassan kimeríti a banki finanszírozási lehetőségeit, ezért más módon nem is nagyon tudna már újabb pénzhez jutni. A nyilvános adatok szerint például a Duna Aszfaltnak és a Marketnek több tízmilliárd forint banki adóssága van.
„Feleslegesnek, kockázatosnak és ezért károsnak is tartom a jegybank akcióját” – nyilatkozta a HVG-nek Felcsuti Péter bankár. Más ennél sarkosabban fogalmazott: egy exbankár azt mondta a HVG-nek,
arcpirító szemfényvesztés folyik itt, hogy a tűzhöz közeli vállalkozók pluszlikviditáshoz jussanak. Azzal pedig senki sem törődik, hogy mi lesz egy évtized múlva.”
Mészáros Lőrinc tőzsdei cége, az Opus egy dologban különbözik a programba már beszállt többi vállalattól: a Scope Ratings hitelminősítőtől megkapták a befektetésre épphogy ajánlott minősítést. Ugyanennél a cégnél bóvliban vannak Csányi Sándor agrárvállalkozásai, a 4iG, a Tiborcz István által dominált Appeninn, a Schmidt Mária által uralt BIF, Garancsi István Market Zrt.-je és Szíjj László Duna Aszfaltja.
Részletek az e heti HVG Gazdaság rovatában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.