Lemond a fosszilis energiaforrásokról az Európai Beruházási Bank: 2021-től nem fognak ilyen projekteket finanszírozni.
Az EU döntésének értelmében 2021-től szinte semmilyen olaj-, gáz- és szénalapú projektet nem fog támogatni az EIB. A lépés már csak azért is fontos, mert eddig évente mintegy kétmilliárd eurót, azaz mai árfolyamon 670 milliárd forintot költött erre a pénzintézet, 2013 óta összesen 13,4 milliárd eurót – számol be a BBC.
A lépés annyiban nem meglepő, hogy korábban már 2020-tól megszüntették volna az olaj-, gáz- és szénalapú projektek finanszírozását, ám néhány uniós tagállam lobbizása miatt ezt elcsúsztatták egy évvel.
Mostantól az az új aranyszabály, hogy az EIB-támogatására vágyó projekteknek úgy kell előállítaniuk egy kilowattóra (kWh) energiát, hogy közben kevesebb mint 250 gramm szén-dioxidot bocsátanak a légkörbe – ez pedig kizárja a hagyományos energiaforrásokat.
Gázprojekteket azonban még mindig lehet indítani, de ezek során úgynevezett „új technológiákat” kell használni, olyanokat, amelyet például tárolni tudják a szén-dioxidot, esetleg kombinálniuk a hő- és energiatermelést.
Ez az első, fontos lépés, amit több hasonló is követni fog majd – mondta Andrew McDowell, az EIB alelnöke.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.