A jegybankelnök nemrég ártalmas álomnak nevezte a monetáris uniót, most arról írt, hogyan lehetne megreformálni.
Miért is ne lehetne nekünk, magyaroknak határozott véleményünk az euróról és javaslatunk az euró jövőjére? – teszi fel a kérdést a Növekedés.hu-n közölt írásában Matolcsy György. A jegybankelnök másfél hete a Financial Timesban közölt írást arról, mi baja a monetáris unióval, akkor azt írta, ideje, hogy az EU felébredjen „ártalmas álmából”, és elismerje: a gazdaságok jobban teljesítettek az euró bevezetése előtt, mint utána.
Ezt a gondolatot folytatja tovább, immár főleg Magyarországra vetítve. Emlékeztet arra: Magyarország a csatlakozással ugyan vállalta, hogy belép az euróövezetbe, miközben nem voltunk ott Maastrichban, 1992-ben, amikor döntöttek az euróról, és arról is, milyen kritériumokat várnak el a tagoktól a monetáris unió működése érdekében.
Emiatt kötelező szerinte részt venni az euróról szóló gondolkodásban, de azért is, mivel a magyar kivitel kétharmada és külkereskedelmünk 70 százaléka az eurózónával köt minket össze, „miközben az Unió egyik legnyitottabb gazdasága vagyunk, így az eurózóna működése erősen hat a magyar gazdaságra”.
És mindjárt értékel is: szerinte az euró első évtizede zömégben sikert hozott, a második kudarcot, ugyanakkor kevés tagállamnál – csupán Németországnál és Hollandiánál – pozitív a mérlege, miközben a franciák, az olaszok nagyon sokat veszítettek, sokkal többet, mint a másik oldalon a nyereség. Szerinte az eurózónán kívüli világ (főként az Egyesült Államok és Kína) jóval többet nyert az eurón, mint az egész eurózóna. Emiatt is szükség van átalakításra, vagy, ahogy fogalmaz, egy Maastricht 2.0 szerződésre.
Most még van idő a következő válságig elvégezni a kötelező házi feladatot és előkészíteni egy új szerződést 2022-re. Az unió új vezetői már és még nem kényszerülnek válságkezelésre. Új vezetők, ezért is vállalhatják az eurózóna 2.0 projektet – indokol, miért a mostani vezetőváltás idején ír erről.
Lehetségesnek látja egy rugalmas monetáris keret kialakítását, ahogy ezt a Világbank volt vezető közgazdásza javasolta, ami nem egy, hanem több eurózónán belüli csoportra újítja meg a tagság öt feltételét – fogalmaz. Fontosnak tartja azonban a többi hiba kijavítását is (migrációs politika, egységes belső piac félbehagyása, uniós bővítés leállítása, britek leválasztása), mivel az uniós stagnálásért szerinte más területeken vitt politikák is felelősek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.