Két ellenzéki javaslatot is elkaszáltak már a bizottságokban.
Még júliusban nyújtottak be a Magyar Szocialista Párt és a Lehet Más a Politika politikusai is egy-egy javaslatot, amelyek a női higiéniai termékek áfacsökkentéséről szóltak, de egyik sem jutott túl a parlamenti bizottságokon.
Az LMP egy törvényjavaslatban tette volna áfamentessé az egészségügyi betéteket és tamponokat, az MSZP-s képviselőnők pedig határozati javaslatban szólították volna fel a kormányt, hogy vizsgálja meg a menstruációval kapcsolatos higiéniai termékek áfacsökkentésének lehetőségét, illetve azt, hogyan lehetne biztosítani a szegénységben élő nőknek az azokhoz való hozzáférést, akár ingyenesen.
Az LMP-s törvénymódosítást múlt hétfőn tárgyalta a parlament gazdasági bizottsága, ahol 5 igen és 10 nem szavazattal leszavazták az indítványt. Az MSZP-s javaslat kedden került a népjóléti bizottság napirendjére, és az is elbukott 4-9 arányban. Igaz, ott a fideszes képviselők csak tartózkodtak.
A javaslatokat így végül nem vették tárgysorozatba, ami azt jelenti, hogy nem fognak a parlament elé kerülni.
A Nemzetgazdasági Minisztérium még 2015-ben egy ezzel kapcsolatos kérdésre egyébként azt válaszolta, hogy áfát csak akkor akarnak csökkenteni, ha az a gazdaság kifehérítését szolgálja, a női egészségügyi termékek áfájának csökkentése pedig adócsalási szempontból nem indokolt. Egy éve Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára viszont azt válaszolta egy ezzel kapcsolatos írásbeli kérdésre, hogy a kormány vizsgálja az áfa csökkentésének lehetőségét, és amint döntés születik, fognak róla tájékoztatást adni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.