Gazdaság Lengyel Miklós 2019. október. 25. 06:20

Transparency: Brit elitiskolákon keresztül mosnak tisztára pénzeket

London nem csak a világ egyik legnagyobb üzleti központja.

418 milliárd dollár nem épp törvényesen megszerzett pénz útját követte a Transparency International UK a brit szigetek 86 bankjában és pénz intézetében, hogy bizonyítsa: a fogadkozások ellenére a globális pénzmosás egyik legfőbb célpontja London.

Nagy-Britanniában néhányan az orosz oligarchák közül ugyan pórul jártak, mert vizsgálódott utánuk a brit pénzügyi ügyészség, ám egyéb jele nem nagyon van a korrupcióellenes küzdelemnek. Ráadásul az orosz oligarchák döntő többsége is vígan élte a világát, senki sem zavarta őket a Szkripal-ügyig. Roman Abramovics - Putyin kedvenc oligarchája - a Chelsea futball csapatának a tulajdonosa vígan üzletelt a VIP-páholyban az egész brit elittel, senki sem érdeklődött a pénzügyei után. Végül aztán a Szkripal-ügy miatt nem hosszabbították meg a tartózkodási engedélyét, és ezért bánatában felvette az izraeli állampolgárságot. Ott sem érdeklődtek különösebben aziránt, hogy miből is lett dollármilliárdos. Abramovicsnak öt gyereke tanul Nagy-Britanniában, de az egész orosz oligarchia kedveli a tekintélyes brit középiskolákat és egyetemeket. Így nem csoda, ha a piszkos pénzek ide is áradnak külföldről.

A Transparency International UK friss beszámolója szerint bizonyíthatóan 5,2 millió dollár érkezett olyan tekintélyes iskoláknak, mint a Charterhouse és Harrow, valamint olyan egyetemeknek, mint a University College London vagy a Saint Adrews.

A másik kedvelt módszere az orosz oligarcháknak, akiket persze mások is utánoznak, hogy saját méregdrága palotáik felújítását finanszírozzák úgy, mint Nagy-Britannia értékes építészeti örökségének megóvását. A három balti államban működnek olyan fantomcégek, amelyeken keresztül áramlanak ki a piszkos pénzek Oroszországból. A végállomás többnyire London, de közben még megforgatják olyan helyeken, mint az egykori brit gyarmatok a Karib-tengeren, ahol az adózás ellenőrzése nem számít kiemelkedően hatékonynak.

Dánia legtekintélyesebb bankja, a Danske Bank nyakig benne volt az ilyen ügyletekben: több mint 130 milliárd dollárról tudnak a vizsgálatot végző hatóságok. Hasonlóan kétes szerepet játszott a Deutsche Bank is, amelynek kiváló orosz kapcsolatai voltak. Egyik "kiváló amerikai ügyfelét" pedig úgy hívták, hogy Donald Trump.

"Már réges-régen tudjuk, hogy az Egyesült Királyság világszínvonalú pénzügyi intézményei mágnesként vonzzák azokat a külföldi klienseket is, akik rejtegetni kívánják pénzük eredetét. Most mi először rávilágítottunk arra, hogy milyen cégekről van szó, melyek sárosak lehetnek a világ legnagyobb korrupciós botrányaiban. Ennek ébresztőnek kell lennie a kormányzat és a pénzügyi ellenőrzés számára. Meg kell erősíteni a piszkos pénzek ellenőrzését Nagy-Britanniában"- hangsúlyozta Duncan Hames, a Transparency International UK igazgatója.

(Bloomberg)

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.