Az uniós országok jóváhagyták a folytatást, az egyelőre nem világos, milyen felajánlást tett Boris Johnson brit miniszterelnök ennek érdekében.
Az elmúlt napok egymásnak ellentmondó hírei után már csodaszámba mehet, mégis így van: az EU-országok nagyköveteinek jóváhagyását követően újra tárgyalóasztalhoz ülhetett a brit és az uniós főtárgyaló, Steven Barclay és Michel Barnier, hogy megpróbálják tisztázni, Nagy-Britannia milyen feltételekkel hagyja el az Európai Uniót. Boris Johnson brit miniszterelnök fogadkozik: október 31-ig mindenképp kivezeti hazáját az unióból. A megállapodás legfőbb akadálya az Ír-sziget, ahol Írország és Észak-Írország határa az unió határa is lesz a Brexit után.
A patthelyzet feloldása érdekében tárgyalt csütörtökön Boris Johnson Írországban Leo Varadkar miniszterelnökkel. Utána mindketten sikerről beszéltek: "már látjuk az ösvényt a megállapodás felé." Vajon miért?
Nemhogy pezsgőt nem bontottak, de meleg Guiness-szel sem koccintottak – így nyilatkozott a BBC-nek egy magát megnevezni nem kívánó bennfentes a tárgyalásokról a két miniszterelnök között. Nem történt lényegi változás, amely arra utalna: az elkövetkező hét napban összehoznak egy Brexit-megállapodást, melyet az Európai Unió következő, csütörtökön kezdődő csúcstalálkozója elé lehetne terjeszteni. Ám mégiscsak megváltozott az a hangulat: kiderült, hogy Boris Johnson valóban akar megállapodást.
A brit miniszterelnök előző javaslata így foglalható össze:
- Észak-Írország is kilép a vámunióból, éppúgy, mint az Egyesült Királyság többi része 2021 elején.
- Észak-Írország továbbra is részese maradna az agráruniónak – ha ezt a helyi parlament jóváhagyja.
- Az agráruniós tagság mindörökké eltarthat, de a helyi parlament jóváhagyását minden negyedik évben ehhez ki kellene kérni.
- A vámellenőrzést a határon Írország és Észak-Írország között elektronikusan oldanák meg. Csak nagyon kevés konkrét vámvizsgálat lenne, nehogy lelassítsák a forgalmat.
- Épp ezért nem is a határon, hanem vámellenőrző pontokon tartanák meg a konkrét vizsgálatokat.
Elfogadható-e ez valamennyi érintett számára? Erősen kérdéses különösen, mert az idő sürget. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke korábban péntekig szabott határidőt arra, hogy a britek kézzelfogható javaslattal álljanak elő a helyzet megoldására. Ez ugyan nem történt meg, ám „pozitív jeleket látnak”. Kérdés, hogy az előző javaslatokhoz képest mennyiben változott meg a pénteken előterjesztett új terv.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.