Az FGSZ Földgázszállító Zrt. csütörtökön, a részvények árának megfizetésével a Magyar Gáz Tranzit Zrt. (MGT) 100 százalékos tulajdonosává vált, amivel lezárult az MGT üzletágának és állami tulajdonú részesedésének megvásárlása.
Az FGSZ csütörtökön jelentette be, hogy kifizették a részvényeket. A közleményben felidézik, hogy a kormány június 25-i határozata rendelkezett az MGT értékesítéséről. Az FGSZ - amely a Mol-csoport tagja - és az MGT június 28-án írta alá a tranzakciós megállapodást.
Az FGSZ a szerződés szerint 38 milliárd forintot fizetett a szlovák-magyar földgáz összekötő vezetékrendszer ellenértékeként (beleértve az MGT hiteleinek előtörlesztését is). Az MGT-részvények ellenértékének megfizetésére - a vételár rendezésének utolsó lépéseként - október 10-én került sor, ami alapján az állam 19,65 milliárd forint bevételhez jutott.
A Magyarországot Szlovákiával összekötő, 92 kilométeres földgázszállító vezeték üzemeltetését az FGSZ október 4-én vette át, így most már a teljes, közel hatezer kilométeres magyarországi nagynyomású földgázszállító vezetékrendszert az FGSZ működteti.
Az FGSZ Földgázszállító Zrt. Magyarország szállítási rendszerüzemeltetője és rendszerirányítója. A társaság szabályozott piaci feltételek mellett biztosítja az ország ellátásbiztonságát és a térség földgázrendszereinek átjárhatóságát. Tevékenységét 5874 kilométer hosszú távvezetékrendszeren, 25 betáplálási és közel 400 gázkiadási ponton, 3 regionális központtal és 8 kompresszorállomással végzi.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.