Gazdaság Lengyel Miklós 2019. október. 07. 17:25

Ez a hét döntő lehet a Brexit szempontjából

Boris Johnson mindenképpen távozna, de ha megállapodást akar, már csak néhány napja maradt valamivel előállni.

Boris Johnson a hétvégén úgy nyilatkozott, már csomagolnak, mert az Egyesült Királyság 25 napon belül elhagyja az Európai Uniót, ha lesz megállapodás, ha nem. Korábban Theresa May miniszterelnök épp abba bukott bele, hogy az általa nagy nehezen kialkudott uniós távozási egyezményt a londoni parlament nem hagyta jóvá. Sokan kételkednek benne, hogy Boris Johnsonnak sikerülne-e olyan megállapodást elfogadtatnia Brüsszellel, melyet Londonban is jóváhagy a parlament.

Most minden szem Michel Barnier-ra szegeződik. Emmanuel Macron francia elnök ugyanis azt javasolta Boris Johnsonnak, hogy az EU Brexit-főtárgyalójával tisztázzák a részleteket. Méghozzá sürgősen, mert az Európai Unió csúcstalálkozót tart október 17-18-án, vagyis addigra kellene már lennie valamiféle eredménynek, mert különben kifutnak az időből.

Michel Barnier: még van esély a megállapodásra

A 68 éves uniós diplomata a hétvégén a párizsi Le Monde meghívott vendége volt. Népes közönség előtt magyarázta el, hogy ha London két problémát rendez, akkor van még esély arra, hogy legyen megállapodás, amely alapján Nagy Britannia távozik az Európai Unióból. "Mi mindenképp olyan Brexitet akarunk, amelyet megállapodás rögzít. Vagyis hogyha mégsem lesz megállapodás, akkor az egyedül Nagy-Britannia döntése lesz"- hangsúlyozta Michel Barnier, aki szerint két ponton kell még engednie Boris Johnsonnak: mindkettő az ír szigettel kapcsolatos.

Az első az, hogy a vámhatárok ügyét tisztázni kell Írország és Észak Írország között hiszen az a jövőben az Európai Unió határa lesz. A második probléma a vétójog, mellyel Boris Johnson el akarja látni Észak-Írországot cserébe azért, hogy annak képviselői támogassák őt a londoni parlamentben. Varadkar ír miniszterelnök mint az egyik fő érintett arra hívta fel minden érintett figyelmét, hogy fogy az idő.

Michel Barnier nagyon is tisztában van az ír kérdés fontosságával: többször is járt Írországban és Észak-Írországban , ahol egyaránt arra kérték, hogy semmiképp se legyen újra határ a zöld szigeten. "Ez politikai ügy, a béke nem technikai kérdés"- hangsúlyozta Michel Barnier is, aki jól emlékszik arra, az 1998-ban megkötött szerződés a határ eltörléséről hosszú erőszakos időszaknak vetett véget.

Észak-Írország lakói britek, de a teheneik írek - viccelődött Boris Johnson. Mire Barnier: Angliában a tehenek európaiak- Finom célzás arra, hogy Nagy Britannia élelmiszer-ellátása jórészt az uniós országokból érkezik.

És ha mégsem lesz megállapodás ?- szegezték a kérdést Michel Barnier-nak, aki így válaszolt:

Fel vagyunk készülve a no deal-re is.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.