A kampány és a korrupciós vádak nehezen férnek össze.
Ellenzéki tévécsatorna bojkottjára szólított fel Benjamin Netanjahu. Az izraeli miniszterelnök, aki idén már másodszor méretteti meg magát választáson, mert áprilisi győzelme után nem tudott kormányt alakítani, azért ment neki a 12-es csatornának, mert az részben finanszírozta az Our Boys (Fiaink) című HBO-sorozatot, amelyet Netanjahu Izrael-ellenesnek és antiszemitának nevezett.
Valójában nem ez zavarja igazán Netanjahut, hanem az, hogy a 12-es csatorna részletesen foglalkozik a korrupciós ügyeivel. Pártja, a Likud a Legfelső Bíróságig ment azzal a kérelemmel, hogy tiltsák be azt a hírműsort, mely szisztematikusan leleplezi a kormányfő korrupciós ügyeit. A Legfelső Bíróság most elutasította a kérelmet, vagyis az ellenzéki csatorna tovább folytathatja a kínos korrupciós ügyek bemutatását a választási kampány hajrájában is.
Mi nem tetszik a jobboldalnak az HBO sorozatában Izraelben?
Netanjahu szerint a sorozat elfogult, mert csak röviden foglalkozik három zsidó tinédzser elrablásával, viszont sok időt szentel egy arab fiú halálának Jeruzsálemben. A miniszterelnök nem tagadja, hogy ez megtörtént, de úgy véli, hogy "nem jellemző eset".
Hagai Levy, a sorozat egyik alkotója egy konzervatív lapban fejtette ki a véleményét Izraelben. A Makor Rishkonnak úgy nyilatkozott: a 16 éves arab fiút fiatalkorú zsidók ölték meg, holott nem csinált semmit. A palesztin fiú halálának és a család gyászának épp az ad különösen nagy hangsúlyt, hogy átlagos hétköznapi szereplővel történt meg az eset. "Ez politikai sorozat, mely nemcsak a művészi szempontokat veszi figyelembe".
Az izraeli jobboldalt az zavarja az egészben, ahogy a sorozat bemutatja azt a légkört, amelyben a gyilkosság megtörtént. Netanjahu nacionalista politikája és propagandája nagy szerepet játszik ennek a légkörnek a kialakulásában. A miniszterelnök nagyon is tisztában van ezzel, ezért is próbálja meg ellehetetleníteni az ellenzéki televíziós csatornát egy bojkottal. Abban bízik, hogy a bojkottfenyegetés ráveszi a részvényeseket: ha el akarják kerülni a nézettség csökkenését, amely a reklámbevételek visszaesésével járhat, akkor végül is kapitulálnak, és a Legfelső Bíróság döntés ellenére megszüntetik a korrupciós sorozatot. Guy Peleg, a televíziós csatorna arca, aki a korrupciós ügyeket ismerteti, az utóbbi időben több halálos fenyegetést is kapott – írja az ellenzéki Háárec.
A miniszterelnök nem csak a 12-es csatornára vetette ki a hálóját: korábban az egyik legbefolyásosabb lapot, a Yedioth Ahronotot próbálta meg "áthangolni". A lap tulajdonosával az ügyészség szerint olyan alkut kötött, hogy megnehezíti a konkurencia helyzetét, ha cserébe a Yedioth Ahronoth kissé kedvezőbb színben tünteti fel a miniszterelnököt a közvélemény előtt.
Egy másik ügyészségi akta hasonló: egy telekommunikációs óriás népszerű híroldalát vette rá arra a miniszterelnök, hogy kissé barátságosabb legyen az irányában. Cserébe a tulaj mindenfajta előnyöket élvezett a kormányzati döntések során. Benjamin Netanjahu természetesen mindent tagad, a kérdéses tévéműsort a 12-es csatornán pedig "az ügyészség szóvivőjének" titulálta, a népszerű műsorvezető ugyanis az ügyészség dossziéiból meríti a híreket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.