"A drónok egyre intelligensebbek és egyre hatékonyabbak. Ha terroristák kezébe kerülnek, akkor nagy problémákat okozhatnak az uniós országokban" – így összegezte a problémát Julian King az Európai Unió biztonsági kérdésekkel foglalkozó biztosa.
Európa ezen a téren meglehetősen elmaradt a világ többi részétől – vélte Julian King a Welt am Sonntag című német lapnak nyilatkozva. A dróntechnológiában az Egyesült Államok és Izrael jár az élen, míg a polgári célra kifejlesztett drónok piacán Kína szinte egyeduralkodó. Az ellenőrzés egyre nehezebb, pedig létfontosságú az uniós államok biztonsága szempontjából.
Emlékezetes, tavaly decemberben Londonban a gatwicki repülőtéren órákra leállt a forgalom, mert drónok zűrzavart okoztak, melyet a légiirányítók nem tudtak kezelni. Szerencsére nem terrortámadásról volt szó, de az eset megmutatta, hogy viszonylag milyen könnyen le lehet állítani egy repülőteret. Ha pedig a drónok ellenséges szándékkal érkeztek volna, akkor sok ember halála következhetett volna be. A decemberi incidens annyira megrémítette a német terrorelhárítást, hogy több nagy repülőtéren drónelhárító gyakorlatokat tartottak – számolt be a közszolgálati Deutsche Welle.
Ennél is nagyobb probléma lehet egy dróntámadás egy futballstadion ellen
A francia terrorelhárítás olyan hírszerzési adatokhoz jutott, hogy terrorista csoportok azt fontolgatják: akkor intéznek dróntámadást egy nagy futballstadion ellen, amikor ott épp rangadó folyik, vagyis biztosan telt ház van. A célzott dróntámadás nem robbanásokat idézne elő, hanem a levegőből vegyi vagy biológiai fegyvert juttatna a stadionban szurkoló több tízezer ember tüdejébe.
Az ezzel kapcsolatos jelentést a franciák eljuttatták az uniós biztoshoz, illetve az Európai Parlament illetékes bizottságához, mely zárt ülésen tárgyalta meg ezt a problémát. Mind a biztos, mind pedig az Európai Parlament felhívta a figyelmet az együttműködés fontosságára, mondván a terrorista szervezetek is együttműködnek, ezért fontos, hogy a védekezés se álljon meg a nemzeti határoknál.
Együttműködni Izraellel
Izraelnek van talán a legnagyobb tapasztalata a drónok elleni háborúban, mert esküdt ellensége, Irán mindenütt ellátja szövetségeseit drónokkal. A libanoni Hezbollah, amely Irán fő szövetségese a térségben, valóságos drónháborút folytat Izraellel szemben.
Az irániak már jelezték: amennyiben az Egyesült Államok katonai akciót kezd ellenük, akkor a Hezbollah általános offenzívát indít Izrael ellen. Ebben fontos szerep jutna a drónoknak. Irán huthi szövetségesei Jemenben rendszeresen dróntámadásokkal nyugtalanítják Szaúd-Arábiát, amely háborút folytat ellenük. A Közel-Keleten a terrorista szervezetek olyan harci tapasztalatokat szerezhetnek a drónokkal, amelyeket azután hasznosíthatnak Európában is békés polgárokkal szemben.
Az európai államoknak ezért fel kellene használni Izrael tapasztalatait ezen a téren, ám ezt nehezíti, hogy jelenleg az Európai Unió és Izrael kapcsolatai nem épp a legjobbak. Míg az európaiak igyekeznek fenntartani az iráni atomalkut, addig Izrael maximálisan támogatja Donald Trumpot, aki felrúgta azt. Az izraeli–amerikai együttműködés a drónok terén is hatékonyan működik, de Európa egyelőre csak saját magára számíthat. Elmaradása ezen a területen évről évre növekszik, miközben a terrorfenyegetettség növekedhet – hangsúlyozta Julian King.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.