Gazdaság hvg.hu 2019. július. 22. 16:46

Hőségriadót fújtak Észak-Amerikában

Az amerikai elnökön is nagy a nyomás a klímaváltozás miatt.

Lemondták a vasárnapi triatlon- és lóversenyt New Yorkban, ahol 38 Celsius-fok fölé kúszott a hőmérő higanyszála a hétvégén. A polgármester mindenkit figyelmeztetett, vegye komolyan a hőséget, mert az életével játszik. Bill de Blasio a CNN hírtelevíziónak elmondta, hogy New Yorkban több mint 500 hőség elleni központot hoztak létre, az emberek ott lehűlhetnek és vizet ihatnak.

Maryland államban három ember halálát tulajdonítják a hőségnek, a hőhullám leghíresebb áldozata Mitch Petrus amerikai futballista. A hőhullám idején kertjében dolgozgatott, hőgutát, majd stroke-ot kapott. Az orvosok nem tudták megmenteni a 32 éves játékos életét.

A hőség által sújtott övezet Közép-Nyugattól az Atlanti-óceánig húzódott, a televíziókban azzal viccelődtek, hogy mennek lehűlni Miamiba vagy Phoenixbe. Floridában vagy Arizonában általában sokkal melegebb van, mint New Yorkban vagy Washingtonban, de ezúttal fordított a helyzet: a déli államokban enyhébb volt az idő. Alaszkában is érződik, hogy a klímaváltozás miatt egyre melegebb van. A mostani hőhullám idején 32 fokos Celsius-fok-rekordot mértek Anchorage-ben, az állam fővárosában.

Az Egyesült Államok elnökének egyre hangosabban vetik a szemére, hogy fütyül a klímaváltozásra. A mostani hőhullám az Egyesült Államok északkeleti részén újabb bizonyíték arra, hogy a klímaváltozás üteme felgyorsult, és mind jobban érezhető a hétköznapokban is. Donald Trump viszont az energialobbi hatására kihátrált a nemzetközi klímaegyezményből, melyet elődje Barack Obama Párizsban aláírt.

Ha minden így megy tovább, akkor az emberiség háromnegyed részének azzal kell számolnia, hogy minden évben lesz egy 20 napos hőhullám, amely a szó szoros értelmében gyilkos következményekkel járhat. Ezt a fenyegetést fogalmazza meg a Vöröskereszt Vörös Félhold klíma-előrejelzése 2100-ra. Afrika és India egyes területei gyakorlatilag lakhatatlanná válnak, mert a hőség miatt életveszélyes lesz kilépni a lakásból.

Észak-Amerika vagy Európa természetesen nem tart itt, de a tendenciák riasztóak: a felmelegedés egyre gyorsul és a hőhullámok egyre tovább tartanak. Az északi félteke még sohasem élt át olyan forró júniust, mint idén. A rekord az előrejelzések szerint ugyancsak átmeneti lesz, már jövőre is magasabb lehet a hőmérséklet és hosszabb ideig tarthatnak a hőhullámok.

Rendkívüli mértékben növekszik az energiaigény a hőhullámok idején, és ez tovább rontja a helyzetet, felgyorsítja a hőmérséklet növekedését. Észak-Amerikában kínos figyelmeztetés volt a nagy áramszünet pár nappal ezelőtt, amely épp a most hőhullám sújtotta északkeleti régióban okozott kínos meglepetést az Egyesült Államokban.

Az újraválasztásáért küzdő Trumpnak tehát el kell gondolkodnia a környezetvédelem fontosságán, mert ez a hasonló hőhullámok idején sokkal jobban érdekli a választókat, mint a politikai problémák. Trump azonban arra hivatkozik, a környezetszennyező iparágak gazdasági fellendülést hoznak, és új munkahelyeket teremtenek. Ellenfelei, a demokraták új Zöld egyezséget javasolnak, olyan új gazdaságfejlesztési programot, amely elsőbbséget biztosít a környezetvédelemnek, hogy el lehessen kerülni az olyan gyilkos hőhullámokat, melyek most az USA északkeleti részén több mint 150 millió embert sújtottak.

zöldhasú
Hirdetés