Még van remény, de ahhoz végre cselekedni kell – nyilatkozta a Greenpeace nemzetközi ügyvezető igazgatója a HVG-nek.
Az, hogy az EU legtöbb tagországa 2050-re karbonsemlegessé tenné az uniót, kezdetnek nem rossz - mondta Jennifer Morgan, a Greenpeace nemzetközi ügyvezető igazgatója az e heti HVG-nek adott interjújában. De az, hogy globálisan is teljesüljön a szén-dioxid-semlegesség, csak akkor lehet igazságos, ha a kiszolgáltatott helyzetben lévő, fejlődő országok több időt kapnak, a kiváltságosok pedig kevesebbet - tette hozzá.
Magyarország azonban másokkal együtt megvétózta még a 2050-es céldátumot is. Morgan szerint „a magyar kormány nem szolgálja polgárai érdekeit”, így ugyanis nőni fog a forró napok száma Magyarországon, a légszennyezettség a mostaninál is rosszabb lesz, az aszályos időszakok pedig hosszabbra nyúlnak.
Arra, hogy a környezetvédelem hogyan lehetne társadalmilag igazságos, politikai megoldást kell találni - mondta. Nem szabad például hagyni, hogy az etikus és biztonságos étel a gazdagok kiváltsága legyen. De ahhoz is politikai akarat kell, hogy a gyéren lakott vidékeken is elérhető legyen az olcsó és megbízható tömegközlekedés, vagy olyan járművet tudjanak venni a családok, amelynek a károsanyag-kibocsátása minél alacsonyabb.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.