Gazdaság Lengyel Miklós 2019. július. 10. 12:06

Kína felé nyitnának a britek a Brexit után

"Nagy-Britannia gazdasága nyitott. A kínai befektetések jól jönnének a Brexit után" – hangsúlyozta Philip Hammond pénzügyminiszter, aki Hu Csunhua miniszterelnök-helyettes tárgyalópartnere volt Londonban.

A kínai miniszterelnök-helyettes tagja a mindenható politikai bizottságnak, mely meghatározó tényező Pekingben. Hu Csunhua azt akarta megtudni: mire számíthat Kína Nagy-Britanniában a Brexit után? Az Új Nagy Selyemút programban ugyanis a briteknek is jut hely, bár nem olyan fontos, mint Olaszországnak vagy Franciaországnak, Németországról már nem is beszélve.

Behozni a lemaradást

Hszi Csinping, Kína első embere nemrég Rómában és Párizsban járt, ahol nagy üzleteket kötött, és még többet ígért az európai nagyhatalmaknak. Itáliának például azt, hogy a kínaiak pénzével ellensúlyozhatja Brüsszel befolyását. Hszi Csinping az Élysée-palotában Emmanuel Macron elnökön kívül Angela Merkel kancellárral és Jean-Claude Junckerrel Európai Bizottsági elnökkel is találkozott.

Együttműködést javasolt nekik a kereskedelmi háborúban az Egyesült Államokkal szemben. A németek vették is a lapot: Merkel egykori kabinetminisztere, Peter Altmaier napokig tárgyalt Pekingben, hiszen Németországnak immár nem Franciaország, hanem Kína az első számú kereskedelmi partnere. Mindebből a britek fájóan kimaradtak, pedig tudják: aki a kínaiak szupergyorsvonatáról lemarad, az kockáztatja pozícióját a globális versenyben - számol be a Le Monde.

Trump: mint elefánt a porcelán boltban

Az amerikai elnök június elején a világ legjobb szabadkereskedelmi egyezményét ígérte meg a briteknek személyesen Londonban. Azzal az aprócska feltétellel, hogy a Brexit után London ettől a különleges kapcsolattól teszi függővé minden más kapcsolatát. Így a kínait is.

Kizárja például a Huaweit a saját piacáról, ahogy azt az USA elvárja NATO szövetségeseitől. Trump emberei világossá tették a britek előtt: az amerikaiakkal kötendő egyezmény előtt semmifajta megállapodást sem köthetnek senkivel. Mindenképp el akarják ugyanis kerülni, hogy a kínaiak trójai falónak használják Nagy-Britanniát az amerikai piacon. Szó sem lehet arról, hogy a kínaiak óriási raktárakat építsenek Nagy-Britanniában, ahonnan azután brit áruként exportálják azt tovább az Egyesült Államokba – mondják.

Trump brutális londoni szereplése után végképp világossá vált Londonban: az amerikaiak azt várják a Brexittől, hogy Brüsszel után ők mondják meg a briteknek, hogy milyen irányt kövessenek. Ehhez képest a barátságos kínai miniszterelnök-helyettes mosolyogva magyarázta azokat az előnyöket, melyeket Kína tud felkínálni Nagy-Britannia Brexittel küszködő elitjének.

Hu Csunhua rámutatott arra, hogy a németek mennyit profitáltak abból, hogy elsőként fedezték fel a kínaiak hatalmas autópiacát. Miközben Nagy-Britannia szinte teljesen elveszítette saját autóiparát a globális versenyben, a németek olyannyira az élvonalban vannak, hogy Trump elnök nyíltan nyugtalankodott: túlságosan sok Mercedes és BMW fut New Yorkban.

A kínos párhuzamok: Görögország és Itália

Kína akkori miniszterelnökét, Ven Csia-paót felállva tapsolta meg az athéni parlament, amikor pénzügyi támogatást ígért a pénzügyi válság mélypontján a magára hagyott Görögországnak. A görögök elfogadták a kinyújtott kezet. Az eredmény: Pireusz kikötőjében immár minden kínai, ami működik.

Ez az Új Nagy Selyemút egyik fő bázisa Európában. Trieszt lehet a következő: Hszi Csinping elnök elsősorban az infrastruktúra felvásárlására gondolt, amikor stratégia együttműködést ajánlott Rómának. Az olaszok elfogadták, Brüsszel pedig dühöngött. Ha Nagy-Britannia beáll ebbe a sorba, akkor már nem Brüsszel dühöng, hanem Washington, ahol Kínát első számú stratégiai ellenfélként határozták meg nemrégiben.

London lépéskényszerben

Már több mint három éve szerencsétlenkedik a brit elit a Brexittel, és még mindig senki sem látja a megoldást, holott az októberi dátum már nagyon közel van. A Nagy-Britanniában működő cégek nem tudnak stratégiai döntéseket hozni, mert nem ismerik a jövő koordináta-rendszerét. Ebben a helyzetben jól jöhet a kínaiak pénze. Csakhogy Pekingben hosszú távra terveznek, míg a britek még azt sem tudják: ki lesz az ország miniszterelnöke?

Londonban megpróbálhatják a kínaiakkal ellensúlyozni az USA várható túlsúlyát – ahogy azt a pénzügyminiszter javasolja, de ez nem oldja meg a britek alapvető problémáját, melyet a kínaiak azzal a régi közmondással fogalmaztak meg: nincs jó szél annak a hajónak, amelyiknek a kapitánya nem tudja, hogy hova akar menni.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.