Európa kerülhet az amerikai elnök kereskedelmi háborújának központjába, és ez mindkét oldalnak fájhat.
Az amerikai szeszfőzők szervezete azonnal tiltakozott Trump elnök újabb kereskedelmi háborús terve ellen, mellyel ezúttal 89 európai árut fenyegetett meg a roquefort sajttól a skót és az ír whisky-ig. "A várható európai ellenintézkedések fenyegetik az amerikai fogyasztók érdekeit és amerikai munkahelyeket sodornának veszélybe"- hívja fel a figyelmet az USA Distilled Spirits Council, amely a washingtoni kereskedelmi minisztérium legújabb fenyegető közleményére reagál. Az újabb terv 4 milliárd dollárnyi importot csapna hozzá ahhoz a 21 milliárdhoz, amellyel Trump elnök még áprilisban fenyegette meg az Európai Uniót.
A skót whisky persze különleges áru, hiszen az amerikai elnök büszke arra, hogy az ősei Skócia földjéről érkeztek az Egyesült Államok mai területére. Négy évvel ezelőtti választási kampánya során el is látogatott Skóciába, ahol jó kis botrányt kavart, amikor állást foglalt az országrész függetlensége mellett. Trump persze egyenesen keresi a botrányt, legutóbbi londoni látogatása során is vérig sértette a polgármestert. A Kína után Európát célzó kereskedelmi háború azonban súlyosabb a szokásos PR-akciónál.
Kína után Európa lesz Trump következő ellenfele?
90 százalékban készen van az amerikai-kínai kereskedelmi egyezmény - közölte Steve Mnuchin amerikai pénzügyminiszter, akinek a jó rendőr szerepe jutott az elhúzódó tárgyalásokon a két óriás között. Trump elnök viszont inkább hallgat a rossz rendőrre, a kínaiak mumusára, Robert Lightizer kereskedelmi főtárgyalóra.
15 éves kereskedelmi vitáról van szó az USA és az Európai Unió között: az Airbus és a Boeing évtizedek óta elkeseredett háborút folytat a globális piacon. 2004-ben Brüsszel azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy 19 milliárd dolláros állami támogatást nyújtott a Boeingnek, mely így jogtalan előnyt élvezett a világpiacon. A válasz nem késlekedett: az amerikaiak viszontváddal éltek, szerintük az Airbus kap hasonló összegű állami támogatást. A WTO-nak kellene döntenie, de ez 15 év óta nem sikerült. A világkereskedelmi szervezet a probléma komplexitására hivatkozik, de valójában nem mer dönteni, különösen most, miután Trump fölöslegesnek nyilvánította a szervezetet, amely szabályozza a nemzetközi kereskedelmet. Az Európai Unió pedig eközben arról beszél, hogy egy megreformált WTO-ra mindenképp szükség van "különben a dzsungel törvénye érvényesül".
Ez a véleménye Cecília Malströmnek, aki az Európai Unió kereskedelmi biztosaként összeállította az Amerikának szánt csomagot. Ez valamivel több mint 20 milliárd dolláros amerikai exportra vonatkozik a ketchuptól a videójátékokig. Az USA és az EU közötti éves kereskedelmi forgalom meghaladja az 1000 milliárd dollárt, vagyis szimbolikus ügyekről van szó. A skót whisky vagy az amerikai ketchup megragadja az átlagos választópolgár képzeletét, amelyet a több száz milliárd dolláros kereskedelmi viták nem mozgatnak meg igazán. Ezért ment neki Trump a francia boroknak is immár másodszor, és ezért bírálja az amerikai elnök a sok Mercedest és BMW-t, amely New York utcáin fut, miközben amerikai autók alig találhatóak Európában. Tény: az Európai Unió sokkal többet exportál az Egyesült Államokba, ami hozzájárul ahhoz, hogy magas az amerikaiak külkereskedelmi hiánya – a fő oka ennek persze Kína, amelynek a vezetésével viszont Oszakában, úgy tűnt, megegyezett Trump.
Az G20-csúcstalálkozó után a tőzsde New Yorkban rekordokat döntögetett, eközben pedig az Airbus, amely Trump támadásának igazi célpontja, 1,2 százalékot veszített a párizsi tőzsdén. Vagyis az amerikai elnök PR-kampányainak dollármilliókban vagy épp milliárdokban mérhető hatása van. És az Egyesült Államokban még épphogy csak elkezdődött a választási kampány: csak jövő novemberben derül ki, hogy Trump mostani fenyegetése a roquefort sajt és a skót whisky ellen, amely beleillik az America First programba, elég sok szavazatot hoz-e ahhoz, hogy az USA elnöke nyolc évig a Fehér Ház lakója legyen.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.