178 pontból álló módosító javaslatot nyújtott be a költségvetési bizottság a jövő évi költségvetési törvényjavaslathoz: főleg kulturális, sport- és nemzetiségi célokra adnak több pénzt.
A legnagyobb új tételek egyike, csaknem 9 milliárd forint azonban a debreceni autóipari központ kialakítására jut, amelyről már a BMW-beruházás bejelentése után tudni lehetett, hogy jelentős állami támogatással fog megvalósulni. A betervezni javasolt összeget egyebek közt szakképzésre, a német iskola kialakítására, a Debreceni Egyetem „infrastrukturális és humánerőforrás fejlesztésére”, és vasúti beruházásokra fordítják.
3,3 milliárd forint többletpénzzel segíti az állam az idén januárban leégett Ráday Felsőoktatási Diákotthon lebontását és újjáépítését, valamint a vele összetartozó református egyházkerületi székház felújítását. Számos kulturális intézmény egyedi kormányhatározatokban már megjelent különtámogatását építik be a törvénybe: ilyen például a Liszt Ferenc Kamarazenekar, a Recirquel Újcirkusz, a Nemzeti Táncszínház, a Magyar Cirkusz és Varieté. 1,85 milliárdot kap „magasabb színvonalú működéséhez, az új produkciók létrehozásához” az új vezetésű Budapesti Operettszínház.
Hasonlóan megerősítik jónéhány sportprogram támogatását: ilyen a 2020-as paralimpiára felkészülés (450 millió), a 2022-es felnőtt judo világbajnokság magyarországi megrendezése (egy milliárd), a pécsi sport zrt. utánpótlás-nevelése (890 millió), a Magyarkanizsán (Szerbia) létrejövő Vajdasági Birkózó Akadémia (740 millió), de jut egy milliárd az „ovis labdaprogramra” is, amelynek keretében „hazánk összes óvodája sportszercsomagot kap”.
Másfél milliárdot adnak a sajátos nevelési igényű gyermekek integrációját segítő Mórahalmi Komplex Fejlesztő Centrum létrehozására. Teljesítik a nemzetiségek parlamenti bizottságának több kérését. 30-ról 40 százalékra nő a nemzetiségi pedagógusok pótléka, az óvónőkről a tanító- és tanárjelöltekre is kiterjesztik a nemzetiségi pedagógus ösztöndíjprogramot, és növelik a nemzetiségi önkormányzatok, civil szervezetek egyedi projektjeinek, főleg beruházásainak támogatását. Mindez együtt mintegy 3,4 milliárd forint pluszt jelent.
Erről a csomagról hétfőn dönt az országgyűlés, a költségvetés zárószavazását pedig – a Költségvetési Tanács véleményét megvárva – az azt követő héten tartják.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.