Oroszország megegyezett Szaúd-Arábiával arról, hogy további hat-kilenc hónappal meghosszabbítják az olajkitermelést korlátozó megállapodás hatályát, amelyet a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamai és szövetségeseik kötöttek tavaly decemberben - jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton Oszakában.
Putyin a szaúdi koronaherceggel, Mohammed bin Szalmánnal folytatott megbeszélése után sajtótájékoztatón elmondta: a vasárnap lejáró megállapodást jelenlegi formájában hosszabbítják meg. Arról még dönteni kell, hogy hat vagy kilenc hónapra szóljon majd a hosszabbítás - tette hozzá. Az olajkartellt és az azon kívüli szövetségeseiket tömörítő OPEC+ csoport július 1-jén és 2-án ülésezik Bécsben és dönt arról hivatalosan, hogy fenntartja-e a megállapodást, amelynek alapján január 1-jétől együttesen napi 1,2 millió hordóval fogják vissza a kitermelést fél évre az olajpiac stabilitásának és így az árak alátámasztásának érdekében.
Oroszország támogatása azt jelzi, hogy az OPEC+ csoport ülésén könnyen döntés születhet az ügyben, ha a harmadik legnagyobb OPEC-kitermelő Irán is a hosszabbítás mellé áll. Alekszandr Novak orosz energetikai miniszter úgy vélte, az OPEC legtöbb tagállama - beleértve Iránt is - már kifejezte támogatását a hosszabbítás iránt. Az orosz miniszter szerint előnyösebb lenne, ha a megállapodás a téli időszakban is hatályban lenne, ezért a hat helyett a kilenc hónapos hosszabbítást támogatja. Novak korábban azt mondta, hogy a kőolaj kitermelését korlátozó megállapodás sikeres példa az olajpiacok stabilizálását célzó nemzetközi együttműködésre, és az együttműködés folytatása fontosabb, mint valaha volt.
Az OPEC és szövetségesei biztosítják a világ kőolajtermelésének nagyjából felét. Először 2016 decemberében állapodtak meg arról, hogy a következő év január 1-jétől együttesen napi 1,8 millió hordóval fogják vissza a kitermelést fél éven keresztül a piaci egyensúly megteremtésének és ezáltal a világpiaci árak alátámasztásának érdekében. Ez a többször meghosszabbított egyezség tavaly júliusig volt érvényben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.